حوت 03, 1400 11:29 Asia/Kabul
  • اعتراض اساتید و دانشجویان ننگرهار به تصمیم بایدن برای دارایی افغانستان
    اعتراض اساتید و دانشجویان ننگرهار به تصمیم بایدن برای دارایی افغانستان

ده ها تن از اساتید و دانشجویان پوهنتون ننگرهاردر یک نشست اعتراضیه فرمان اخیر رئیس جمهور آمریکا را در خصوص بلوکه نمودن پول های مردم افغانستان را تقبیح وان را در مغایرت با نورم های بین المللی خواند.

به گزارش رادیو دری، اساتید و دانشجویان که در یک کنفرانس اعتراضیه گردهم آمده بودند فرمان اخیر رئیس جمهور آمریکا را که در ان مقدار قابل ملاحظه پول تضمین بانکی مردم افغانستان را بلوکه و قصد مصرف انرا در موارد دیگر دارد شدیدا تقیبح کردند و ان را غیر حقوقی و مغایر با قوانین بین المللی خواندند.

سخنران این کنفرانس، از افغانستان به عنوان یک کشور جنگ زده یاد کرد و گفت که مردم این کشور از چهار دهه در آتش جنگ می سوزند و از لحاظ اقتصادی سخت متضرر شده اند و مستحق کمک های بیشتر بشردوستانه می باشد.

 سخنرانان با ارایه دلایل مستند فرمان اخیر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را غیر قانونی دانسته وان را برخلاف تمام عرف های دیپلماتیک خواند.

در پایان این  کنفرانس اعتراضیه یک قطعنامه هشت ماده ای نیز صادر شد که در ان علاوه از تقبیح نمودن فرمان ریس جمهور امریکا امده است که برای انتقام جویی از حکومت ها نباید سرمایه مردم قربانی شود و این فرمان آمریکایی ها یک فیصله ظالمانه و تخطی آشکار از حقوق بشری می باشد. 

  در بخش از این قطعنامه همچنان امده است که مردم افغانستان خواستار پرداخت غرامت جنگی و پرتاب مادر بمب ها در این کشور از جانب امریکا ی اشغالگر می باشند ،فرمان اخیر رئیس جمهور آمریکا در داخل و خارج از افغانستان با واکنش های سختی روبرو گردید.

 روز گذشته اساتید و دانشجویان پوهنتون کابل که بزرگترین مرکز علمی در کشور می باشد نیز  اقدام اخیر رئیس جمهور امریکا را شدیدا تقبیح و غیر قانوني خوانده بود.

 

کلیدواژه