حوت 03, 1400 13:02 Asia/Kabul
  • تاکید بر اتحاد شیعیان در دیدار رئیس شورای علمای شیعه افغانستان با آیت‌الله فیاض
    تاکید بر اتحاد شیعیان در دیدار رئیس شورای علمای شیعه افغانستان با آیت‌الله فیاض

آیت‌الله العظمی فیاض در دیدار با رئیس شورای علمای شیعه افغانستان با تاکید بر ضرورت اتحاد شیعیان تاکید کرد که باید از خشونت و جنگ پرهیز شود.

به گزارش رادیو دری،آیت‌اله «محمد هاشم صالحی» رئیس شورای علمای شیعه افغانستان در ادامه دیدارهایش با آیات عظام در عراق با آیت‌اله العظمی «محمد اسحاق فیاض» در نجف اشرف دیدار کرد.

در این دیدار آیت‌الله صالحی ضمن تشکر و قدردانی از کمک‌های دفتر آیت‌الله فیاض برای مردم افغانستان، فقر را از مشکلات جدی مردم این کشور عنوان کرد و تاکید نمود که هرچه زودتر باید بحران انسانی در افغانستان چاره شود.
وی گفت: در تغییرات سیاسی جدید و روی کارآمدن حکومت فعلی در افغانستان، مطالبات جامعه تشیع از طریق شورای علمای شیعه و با همکاری احزاب و نهادهای دیگر شیعی در حال پیگیری است و بر حقوق اساسی شیعیان به صورت جدی پافشاری شده و رسمیت مذهب شیعه به عنوان خط قرمز مطالبات جامعه تشیع عنوان گردیده است.
آیت‌اله فیاض نیز با اشاره به مشکلات جامعه تشیع از گذشته تا به امروز، مهمترین معضل شیعیان افغانستان را «عدم اتفاق» و وجود اختلافات بیهوده عنوان کرده بر این نکته تاکید نمودند که چاره‌ای جز اتحاد وجود ندارد.
ایشان همچنین تصریح کردند که در این برهه حساس حفظ جان مسلمانان و پرهیز از خشونت و جنگ برای افغانستان ضروری است.
پیش از این نیز آیت‌اله العظمی سید علی سیستانی در دیدار با آیت‌اله صالحی گفته بودند: امروز وظیفه اغنیا و ثروتمندان جامعه است تا بیشتر از گذشته فقرا و نیازمندان را یاری کنند.
ایشان ضمن اشاره به مشکلات مشترک فراوان مردم عراق و افغانستان، بر ضرورت هوشمندی هرچه بیشتر مردم و علما تاکید کرده و افزودند: در این شرایط انتظارات از مرجعیت بالاتر رفته و احتیاجات افزایش یافته، لذا وظیفه علما نیز سنگین‌تر شده‌است.
آیت‌اله سیستانی با اشاره به وظیفه مرجعیت اضافه کردند: وظیفه مرجعیت خدمت به اهل‌بیت و شیعیانش است، هم در عراق، هم در افغانستان و هم در جاهای دیگر.

ضرورت توجه طالبان به حقوق شیعیان در افغانستان و اهمیت حضور فعال شیعیان در صحنه

 

کلیدواژه