حوت 08, 1400 09:07 Asia/Kabul
  • سازمان ملل: ۲۴ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند
    سازمان ملل: ۲۴ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند

نمایندگان سازمان ملل با بیان اینکه سطح نیازهای کمک بشردوستانه در افغانستان بی‌سابقه است، اعلام کردند که حدود ۵۹ درصد از جمعیت این کشور به کمک‌های نجات‌بخش نیاز دارند.

هیأتی از نمایندگان نهادهای کمک‌رسان سازمان ملل که وضعیت بشری افغانستان را بررسی کرده‌اند، گفتند که سطح نیازهای کمک بشردوستانه در این کشور بی‌سابقه است و  بیش از ۲۴ میلیون تن، حدود ۵۹ درصد از جمعیت افغانستان به کمک‌های نجات‌بخش نیاز دارند.

این هیأت در بیانیه‌ای که روز شنبه توسط دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل (اوچا) منتشر شده، خواهان حمایت از فعالیت بشردوستانه در افغانستان شده است.

این تیم در کابل از پروژه‌های بشردوستانه نظارت و با زنان و مردانی که از جنگ، خشکسالی و بحران سیاسی افغانستان متأثر شده، صحبت کرده است.

در بیانیه‌ هیأت کارشناسان سازمان ملل آمده است که برنامه‌ پاسخ‌دهی بشردوستانه برای سال ۲۰۲۲ در افغانستان که از سوی این سازمان راه‌اندازی شده، یکی از بزرگ ترین درخواست بشردوستانه‌ای است که تاکنون برای یک کشور در نظر گرفته شده است.

طبق این بیانیه، سازمان ملل خواهان ۴.۴۴ میلیارد دلار آمریکایی جهت ارائه کمک‌های بشردوستانه ضروری به بیش از ۲۲ میلیون نفر در افغانستان شده است که در صورت تمویل آن، سازمان‌های امداد‌رسان می‌توانند به فعالیت ادامه دهند.

روی‌کارآمدن طالبان که منجر به قطع کمک‌های خارجی و وضع محدودیت مالی شد، اقتصاد افغانستان را که به حمایت‌های خارجی وابسته بود، با فروپاشی کامل مواجه کرده است.

گفته می‌شود در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار دارند و همچنین بیش از نیمی از جمعیت کشور با گرسنگی شدید مواجه‌اند.

به گفته نهادهای کمک‌رسان، نیاز به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان، نسبت به سال گذشته میلادی ۳۰ درصد افزایش یافته است.

کمک های بشردوستانه سازمان ملل به مردم افغانستان

کلیدواژه