حوت 10, 1400 08:32 Asia/Kabul
  • تمجید طالبان از توافقنامه مشاجره برانگیز قطر
    تمجید طالبان از توافقنامه مشاجره برانگیز قطر

مقام طالبان، توافقنامه انتقادبرانگیز این گروه با آمریکا موسوم به توافقنامه قطر را دستاورد و پیروزی بزرگ توصیف کرد.

نظامیان آمریکایی بیست سال افغانستان را اشغال کردند و سپس از کشوری با زیرساخت های نابود شده و فقیر که بدون  کمک خارجی قادر به ادامه حیات نیست، خارج شدند.

آمریکا به دلیل خروج شتابزده و بدون برنامه از افغانستان متهم شده، مورد انتقاد قرار دارند و بسیاری از منتقدان افغان و غیرافغان، واشنگتن را عامل فقر کنونی حاکم بر این کشور معرفی می کنند.

با این همه، وزیر اطلاعات دولت موقت طالبان از مذاکرات طرف های افغان و آمریکا موسوم به مذاکرات قطر که به عقد توافقنامه ای با همین نام (توافقنامه قطر) منتهی شد، تمجید می کند.

به گزارش رادیو دری، ملا خیرالله خیرخواه در آستانه دومین سالگرد توافق آمریکا و طالبان، در پیامی ویدئویی گفت، توافقنامه دوحه یک دست‌آورد و یک پیروزی بزرگ برای مردم افغانستان است.

این اظهارات در حالی مطرح می شوند که طالبان به دلیل بلوکه کردن دارایی های افغانستان و سپس مصادره آن با بحران شدید اقتصادی روبروست و افغان ها اصلی ترین قربانیان این اقدام واشنگتن هستند.

توافقنامه قطر 29 فوریه 2020 /10 حوت 1398 پس از حدود یک سال و نیم مذاکره آمریکا با طالبان منعقد شد.

در این توافقنامه آمریکا متعهد شد تا تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کند و در مقابل طالبان نیز متعهد شد تا ضمن قطع روابط با القاعده اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه آمریکا و متحدانش را ندهد. اما با ورود نیروهای طالبان به کابل در 15 اوت 2021 / 24 اسد، نیروهای ارتش آمریکا زودتر از زمان تعیین شده از افغانستان خارج شدند.

اظهارات این مقام طالبان در حالی مطرح می شود که بسیاری از ناظران، وضعیت کنونی افغانستان و جنگ در اوکراین را نتیجه اعتماد به  غرب به ویژه آمریکا توصیف می کنند. 

بی نتیجه بودن مذاکرات اخیر طالبان و دولت افغانستان در قطر

کلیدواژه