حوت 10, 1400 10:08 Asia/Kabul
  • ادامه ی انتقاد های داخلی و خارجی به عملیات تصفیوی طالبان
    ادامه ی انتقاد های داخلی و خارجی به عملیات تصفیوی طالبان

شماری از مردم، فعالان مدنی افغانستان و اتحادیه اروپا ادامه بازرسی منازل شهروندان توسط طالبان را به منزله نقض حریم خصوصی مردم دانستند و خواستار توقف این اقدام شدند.

فعالان جامعه مدنی معتقدند: طالبان به بهانه یافتن سلاح و جنگجویان با نقض حریم خصوصی افراد و شکستن درب منازل مردم در کابل و ولایت های پروان و کاپیسا دست  به  تصفیه قومی زده اند.

طالبان هدف از این  عملیات را یافتن افراد سارق ،شرور، مجرمان و ضبط سلاح و  مهمات عنوان کرده است.

به گزارش رادیو دری، «وان برنت» سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان در توئیتی نوشت: بازرسی منازل ، بازداشت و خشونت علیه اعضای دیگر اقوام  و زنان جرم است و باید فوری متوقف شود.

مارکس پوتزل، سفیر آلمان در افغانستان نیز درباره این عملیات ابراز نگرانی کرد.

او در توئیتی نوشته است که عملیات تفتیش خانه‌به‌خانه طالبان بیشتر بر شهروندان عادی، از جمله کارمندان سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی تاثیر گذاشته است.

پوتزل نوشته است: «این یک راه مناسب برای به دست‌آوردن قلب و ذهن مردم افغانستان نیست.»

 

«فضل احمد معنوی» وزیر سابق دادگستری افغانستان هم در واکنش به این عمل طالبان گفت: شما شاید بتوانید با بازرسی منازل، بدون حکم دادگاه مردم را اذیت کنید اما هرگز نمی توانید آنها را تسلیم کنید.

«سید فاضل سنچارکی» معاون سابق وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان هم شب گذشته خطاب به طالبان گفت چرا بدون حکم دادگاه و دادستانی وارد منازل مردم می شوید.

وی اظهار داشت: طالبان بدون حکم  دادگاه قفل منزل مرا شکستند و وسایل منزلم  را به هم ریختند.

این در حالیست که ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان هدف از راه‌اندازی عملیات پاکسازی در کابل و سایر ولایت ها را تامین امنیت مردم و بازداشت «دزدان، آدم ربایان، عناصر شرور و مجرمان عنوان کرد.

مجاهد: هدف از عملیات تفتیش خانه به خانه تامین امنیت مردم است

کلیدواژه