حوت 10, 1400 20:32 Asia/Kabul

مقامات دولت طالبان در دومین سالگرد امضای توافقنامه دوحه با آمریکا، این توافق را پایان دهنده اشغال آمریکایی‌ها در افغانستان و دهم حوت را روزی افتخار آمیز برای مردم این کشور خواندند.

دوسال پیش در چنین روزی (دهم اسفندماه سال ۱۳۹۸ خورشیدی) توافق‌نامه‌ای بین زلمای خلیل‌زاد نماینده ویژه آمریکا درامور افغانستان و رهبران طالبان در دوحه قطر به امضا رسید که براساس آن آمریکایی‌ها افغانستان را ترک کردند و ترک نظامیان آمریکایی باعث سقوط دولت کابل و حاکمیت طالبان شد.

به گزارش رادیو دری؛ ملاعبدالغنی برادر معاون اول نخست وزیر طالبان امروز در نشستی که به همین مناسبت به ابتکار تلویزیون‌ ملی افغانستان برگزارشد، توافقنامه دوحه را آغاز شکست امریکایی ها و پایان اشغال خواند و از مردم خواست تا در برابر مشکلات صبور باشند.

برادر با بیان این که جنگ در کشور پایان یافته از کشور های دور و نزدیک خواست که از  تحمیل جنگ بر مردم افغانستان خودداری کنند و راه تعامل و تفاهم را  در پیش گیرند.

مولوی عبدالسلام حنفی دیگر معاون نخست وزیر طالبان نیز گفت در هرجایی که توافقنامه با کفار صورت گرفته است آنان عهد شکنی کرده اند و امریکایی ها نیز بیش از هزار مورد از توافقنامه دوحه را نقض  کرده اند.

عبدالسلام حنفی همچنین تأکید کرد که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

شیخ شهاب الدین دلاور سرپرست وزارت معادن و صنایع طالبان نیز استقامت و ثبات این گروه را در تاریخ کم نظیر خواند و گفت شکست امریکایی ها از آن جا آغاز شد که  آماده شدند در دهم حوت توافقنامه را امضا کنند.

سهیل شاهین: به رسمیت نشناختن طالبان با توافق دوحه در تضاد است

طالبان و تاکید دوباره بر برقراری روابط حسنه با جهان

 

کلیدواژه