حوت 19, 1400 15:05 Asia/Kabul
  • هشدار پزشکان بدون مرز درباره شیوع سرخکان در افغانستان
    هشدار پزشکان بدون مرز درباره شیوع سرخکان در افغانستان

سازمان پزشکان بدون مرز از شیوع بیماری سرخکان در افغانستان و افزایش مرگ و میر کودکان بر اثر این بیماری ابراز نگرانی کرده است.

    به گزارش رادیو دری؛ در هرات پزشکان بدون مرز ح     دود ۸۰۰ مورد سرخکان را در تنها در یک ماه گذشته شناسایی و اعلام کرده‌اند که روزانه دو کودک در این ولایت بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهد.

سارا ویلستکه هماهنگ‌کننده‌ طرح دکتران بدون مرز هرات گفته است که ۶۰ درصد موارد سرخک که به شفاخانه می‌رسند، نیاز به بستری‌شدن دارند و نیمی از افرادی که در مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند، دچار سوءتغذیه هستند.

در بیمارستان بُست هلمند هم از دهم قوس تا دهم حوت به‌طور متوسط هر هفته بیش از ۱۵۰ کودک مبتلا به سرخکان به این شفاخانه مراجعه کرده که ۴۰ درصد این کودکان بستری شده‌اند.

فضل زیارمل سرپرست تیم بالینی دکتران بدون مرز در شفاخانه بُست هلمند هم گفته است که بیشتر کودکانی که در بخش مراقبت‌های ویژه سوءتغذیه بستری هستند، به سرخکان مبتلا می‌شوند و سپس  بر اثر عوارض این بیماری می‌میرند.

این در حالی است که به گفته پزشکان بدون مرز، سرخک از طریق واکسیناسیون قابل پیش‌گیری است اما پوشش واکسن در افغانستان کم است و این یکی از دلایل افزایش سریع موارد سرخکان است.

۷۴ کودک افغان قربانی سرخک شدند

نگرانی سازمان پزشکان بدون مرز از وضعیت بهداشتی افغانستان

 

کلیدواژه