حوت 22, 1400 17:53 Asia/Kabul
  • نبود امکانات صحی و گسترش ویروس کرونا در افغانستان
    نبود امکانات صحی و گسترش ویروس کرونا در افغانستان

سرعت همه گیری کرونا در افغانستان به دلیل نبود امکانات افزایش یافته است.

افغانستان با بحران اقتصادی شدیدی روبروست، زیرساخت ها از میان رفته و سیستم صحی و درمان این کشور به دلیل نبود امکانات مادی و کادر پزشکی و متخصص قادر به ادامه خدمات رسانی به مردم نیست.

مقامات صحی در این کشور از تعطیلی شمار زیادی از بیمارستان ها به دلیل کمبود امکانات و پرسنل خبر می دهند.

به گزارش رادیو دری در چنین شرایطی وزارت صحت عامه افغانستان از افزایش سیر صعودی تعداد مبتلابان به کووید-19 در این کشور خبر داد.

وزارت صحت دولت موقت طالبان اعلام کرد، فقط در هفته گذشته، یک هزار ۳۹۰ مورد مثبت کرونا در سراسر افغانستان شناسایی شده است.

جاوید هژیر سخنگوی این وزارتخانه امروز یکشنبه هشدار داد، "کرونا در افغانستان در حال گسترش است و در صورت بی توجهی، شمار مبتلایان جدید در هفته‌های پیش رو افزایش خواهد یافت."

به گزارش وزارت صحت عامه افغانستان، تعداد مبتلایان از 5 هزار و 600 نفر در ماه ژانویه، به  10 ‌هزار و ۲۷۶ مبتلا در ماه فوریه افزایش یافته است.

به گفته این سخنگو، هفته گذشته، ۲۳ بیمار کووید۱۹ در مناطق مختلف این کشور، جان‌ خود را از دست داده اند.

هژیر خاطرنشان کرد، از جمعیت 39 میلیون نفری افغانستان فقط 8 میلیون نفر واکسن کووید-19 دریافت کرده اند.

بسیاری از سازمان های بشردوست بین المللی در مورد تبعات فقر، گرسنگی، کمبود امکانات پزشکی در افغانستان و خطر مرگ شمار زیادی از افغان ها هشدار داده اند.

لازم به ذکر است که طالبان قادر به پرداخت حقوق کادر صحی و درمان نیست و شمار زیادی از فعالان این بخش ناگزیر به ترک کشور شده اند. بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار – SIGAR) امروز در مورد کمبود پرسنل متخصص در وزارت بهداشت این کشور هشدار داد.

هشدار مقام‌های صحی از شیوع موج چهارم کرونا در افغانستان

 

کلیدواژه