حوت 25, 1400 09:53 Asia/Kabul
  • بانک جهانی: فقر و گرسنگی در افغانستان در حال افزایش است
    بانک جهانی: فقر و گرسنگی در افغانستان در حال افزایش است

طبق ارزیابی های بانک جهانی، فقر و گرسنگی مردم افغانستان پس از تحریم ها و اقدامات آمریکایی ها علیه این کشور به بهانه به قدرت رسیدن طالبان،  تشدید شده است.

به گزارش رادیو دری، بانک جهانی‏ در گزارشی اعلام کرد، از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان و بعد از آن قطع کمک های ارسال شده به این کشور،  تعداد افغان هایی که توانایی تامین غذا و دیگر اقلام ضروری خود را ندارند دو برابر شده است.

با توجه به وابستگی 70 درصدی بودجه افغانستان به کمک های دریافتی از سوی نهادهای بین المللی، طبق برآوردهای این نهاد بین المللی، پس از به قدرت رسیدن طالبان و به دلیل قطع کمک ها، از اکتبر تا دسامبر 2021 /از قوس تا میزان ، 70 درصد خانوارها در افغانستان برای تامین نیازهای غذایی و سایر نیازهای ضروی خود با مشکل روبرو بوده اند. این نرخ در می پارسال 35 درصد بوده است.

این سازمان با اشاره به این که در این مدت نرخ بیکاری افزایش و دستمزدها در افغانستان کاهش یافته، تاکید کرد، پیش از به قدرت رسیدن طالبان 58 درصد افغان ها مجبور به استفاده از مواد غذایی ارزان قیمت بودند، اما این نرخ پس از به قدرت رسیدن دولت موقت تحت کنترل این گروه و متعاقبا افزایش فشارهای بین المللی و آمریکا، به 85 درصد افزایش یافته است.

بانک جهانی اعلام کرد، پیش از تشدید فشارهای اقتصادی تحمیل شده از سوی غربی ها، 25 درصد خانواده های افغان ناگزیر به کاهش مصرف مواد غذایی بوده اند، اما بعد از تحریم ها و پس از بلوکه شدن دارایی های مردم افغانستان، 50 درصد افغان ها مصرف مواد غذایی خود را کاهش داده اند.

بر اساس بررسی های انجام گرفته توسط بانک جهانی، یک پنجم از سرپرستان خانوارها در افغانستان بین ماه های اکتبر تا دسامبر 2021 در جستجوی کار بوده اند، در حالی که این میزان در مدت مشابه در سال 2019 تنها 8 درصد بوده است

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل بارها بر ضرورت ارسال کمک های نقدی به افغانستان و تزریق پول به این کشور تاکید کرده است. افغان ها نیز بارها با برگزاری تظاهرات خواستار آزادسازی دارایی های کشورشان در آمریکا شده اند، اما واشنگتن همچنان به این درخواست ها و به وضعیت اسفبار مردم افغانستان بی اعتناست.

کمک یک میلیارد دلاری بانک جهانی به افغانستان

کلیدواژه