حمل 01, 1401 13:20 Asia/Kabul
  • واکنش مقام طالبان به انتقادات درباره فرمان تازه ملا هبت الله
    واکنش مقام طالبان به انتقادات درباره فرمان تازه ملا هبت الله

معاون سخنگوی حکومت موقت طالبان در واکنش به انتقادات از حذف پرچم سه رنگ و تغییر نشانه تلویزیون ملی افغانستان گفته است که حقیقی بودن فرمان درباره حذف کامل پرچم را بررسی می‌کند.

به گزارش رادیو دری، در تازه‌ترین فرمان‌ منسوب به رهبر طالبان آمده است که پرچم سه رنگ از نشانه تلویزیون ملی در صفحات اجتماعی حذف و نیز در تمامی نشست‌های رسمی از پرچم سفید امارت اسلامی استفاده شود که این فرمان با انتقاداتی در میان مردم و فعالان سیاسی اجتماعی رو به رو شده است.

در واکنش به این انتقادات، بلال کریمی معاون سخنگوی حکومت موقت طالبان گفته است: "معلومات من در این مورد دوام دارد و باید ببینیم که در فرمان چه نوشته شده و چه آمده است."

کریمی در عین حال برداشتن پرچم سه رنگ کشور را از نشانه صفحات اجتماعی تلویزیون ملی تایید و تاکید کرده است که یک سیستم حق دارد که بعضی روندها را تغییر بدهد.

همزمان با این فرمان‌ها، رنگ نشانه صفحات اجتماعی تلویزیون ملی تغییر کرده است و به جای نشان قبلی، تنها کلمۀ «ملی» با رنگ سفید و زمینۀ سبز دیده می‌شود.

ضیاءالحق امرخیل والی پیشین ننگرهار در فیس‌بوک خود درباره فرمان تازه رهبر طالبان نوشته است که حکومت‌ها باید اولویت‌های خود را انتخاب کنند و از موضوع‌هایی که در نتیجۀ آن وحدت ملی آسیب می‌بیند و میان حکومت و مردم شکاف ایجاد می‌شود، دست بردارند.

ضیاءالحق امرخیل افزوده است: « پرچم ملی به یک گروه، سمت یا قوم محدود نیست؛ بلکه میراث تمام مردم افغانستان بوده و حفظ و مراقبت آن بر همه لازم است.»

پرچم سه رنگ افغانستان قدمتی بیش از صد سال دارد.

طالبان رسما بیرق سه رنگ افغانستان را حذف کردند

 

کلیدواژه