حمل 03, 1401 12:35 Asia/Kabul
  • خانواده عکاس کشته شده هندی از طالبان به دادگاه لاهه شکایت کرد
    خانواده عکاس کشته شده هندی از طالبان به دادگاه لاهه شکایت کرد

خانواده‌ دانش صدیقی شهروند هندی و عکاس خبرگزاری رویترز که سال گذشته در حمله‌ طالبان در افغانستان کشته شد، در دادگاه بین‌المللی لاهه علیه این گروه طرح شکایت کرده است.

به گزارش رادیو دری، آوی سینگ وکیل والدین صدیقی در دهلی نو در یک کنفرانس خبری آنلاین گفته است که این خانواده به‌دنبال پیگرد قانونی  6 رهبر و دیگر فرماندهان ناشناس طالبان در دادگاه بین‌المللی کیفری مستقر در لاهه هستند.

به‌ گفته‌ی او، پدر و مادر صدیقی می‌گویند که طالبان  پسرشان را به‌دلیل این‌که عکاس‌خبرنگار و هندی بوده هدف قرار داده‌اند.

صدیقی برنده‌ جایزه پولیتزر ۱۶ جولای سال گذشته در تلاش نافرجام نیروهای دولت غنی برای بازپس‌گیری ولسوالی اسپین‌بولدک در نزدیکی مرز افغانستان و پاکستان به دست نیروهای طالبان کشته شد.

خانواده‌ صدیقی و وکیل آنها در بیانیه‌ای که پیش از کنفرانس خبری منتشر شد مدعی شده اند که صدیقی ۳۸ ساله به‌طور غیرقانونی به دست طالبان بازداشت، شکنجه، کشته و جسدش مثله شده است.

مقام‌های امنیتی سابق افغانستان و مقام‌های دولت هند پیشتر به رویترز گفته‌ بودند که براساس عکس‌ها، اطلاعات و بررسی طب عدلی(پزشکی قانونی) جسد صدیقی پس از مرگ او به دست طالبان مثله شده است.

 یکی از فرماندهان ارتش سابق افغانستان گفته است که وقتی سربازان دولتی از اسپین‌بولدک عقب‌نشینی کردند، این عکاس‌خبرنگار به اشتباه با دو کماندو پشت سر ماندند.

طالبان اما دستگیری و اعدام صدیقی را تکذیب کرده‌اند.

 خبرگزاری رویترز نیز در گزارش خود از این موضوع اعلام کرده که نتوانسته است به‌طور مستقل تأیید کند که طالبان عمدا صدیقی را کشته یا به جسد او بی‌حرمتی کرده‌اند.

ثبت پانزده مورد خشونت علیه خبرنگاران در شرق افغانستان

افغانستان بدترین کشور جهان برای خبرنگاران در سال 2021 بود

کلیدواژه