حمل 10, 1401 10:37 Asia/Kabul
  • آغاز ساخت خط ریلی ترانس‌افغان توسط ازبکستان
    آغاز ساخت خط ریلی ترانس‌افغان توسط ازبکستان

منابع خبری پاکستانی اعلام کردند ازبکستان ساخت خط ریلی ترانس‌افغان به ارزش 5 میلیارد دلار را آغاز کرده است.

به گزارش رادیو دری ، این طرح خط ریلی آسیای مرکزی را به بنادر پاکستان متصل می‌کند و در نتیجه اجرای آن کالاها از منطقه به اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد سریع‌تر و ارزان‌تر منتقل می‌شود.     

این گزارش افزود، روزهای 26 و 27 مارس/ 6 و 7 حمل در شهر «ترمذ» گروه 3 جانبه ازبکستان، افغانستان و پاکستان همکاری‌های متقابل در زمینه حمل و نقلی و لجستیک را بررسی کردند. 

«محمد ظفر احسن» رئیس کمیسیون سرمایه گذاری پاکستان گفت: خط ریلی «ترمذ- مزار شریف- کابل- پیشاور» می‌تواند نقطه عطفی برای آینده منطقه باشد. 

این مقام پاکستانی افزود، افغانستان را برای نقش متصل کننده آن بین نقاط مختلف قاره از گذشته «قلب آسیا» نامگذاری کردند. رئیس کمیسیون سرمایه گذاری پاکستان همچنین بر اهمیت ارتباطات حمل و نقلی برای اقتصاد معاصر تاکید کرد.

کشورهای آسیای مرکزی نیازمند به روابط بازرگانی در مسیر جنوبی به عنوان راه تکمیلی به سایر مسیرهای شمالی، غربی و شرقی است. در این نشست همچنین حمل و نقل زمینی بین 3 کشور و شرایط انتقال بارها از طریق پاکستان و افزایش مبادلات بازرگانی نیز بررسی شد.  

براساس گزارش وزارت حمل و نقل ازبکستان، در پایان این نشست با 7 شرکت از پاکستان و افغانستان تفاهمنامه و قرارداد به امضا رسیده است.

کلیدواژه