قوس 02, 1395 13:48 Asia/Kabul

فعالان مدنی و برخی اعضای شورای ولایتی در غور با انتصاب مجدد «محمد امین توخی» به عنوان معاون والی این ولایت مخالفت کرده و هشدار دادند که اگر وی کارش را در این سمت آغاز کند، اعتراضات گسترده‌ ای را راه‌اندازی خواهند کرد.

اعضای شورای ولایتی در غور تصریح کردند که توخی در حال حاضر متهم به  فساد اداری است و هنوز پرونده‌ وی در دادستانی این ولایت باز است.

از سوی دیگر مسئولان محلی در این ولایت غربی افغانستان گفته‌اند، امین توخی از سوی مقامات بلندپایه‌ حکومتی به این سمت انتخاب شده‌است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، امین توخی مدتی قبل در پی اعتراض‌های فعالان مدنی و نمایندگان مردم غور در شورای ولایتی از پست معاونت والی برکنار شده بود بار دیگر از سوی حکومت مرکزی به عنوان معاون والی تعیین و به این منطقه اعزام شده‌ است.

فعالان مدنی در اعتراض به انتصاب مجدد وی در دفتر والی این ولایت تجمع کرده و اعتراضشان را اعلام کردند.

فعالان مدنی در این ولایت تاکید کردند که اگر توخی کارش را در غور آغاز کند با واکنش تند مردم، اعضای شورای ولایتی و فعالان مدنی روبرو خواهد شد.

از جهت دیگر اعضای شورای ولایتی غور تاکید می‌کنند که پس از این ساکنان این ولایت امین توخی را به عنوان معاون والی قبول نخواهند داشت.

مولوی «عبدالخالق حیدری» عضو شورای ولایتی غور هشدار میدهد که اگر دولت نسبت به انتصاب وی به عنوان معاون والی پافشاری کند با اعتراض مردم روبرو خواهد شد.

این اعتراضات در ولایت غور درحالیست که چند ماه قبل خبرهایی مبنی بر انتصاب توخی به سمت معاون والی هرات نیز منتشر شده بود که با واکنش تند نمایندگان مردم هرات در پارلمان و شورای ولایتی روبرو شد که سر انجام دولت افغانستان از این تصمیم خود صرف نظر کرد.

در همین حال مقامات محلی در ولایت غور تاکید می‌کنند که این فرد بر اساس دستور مقامات مرکزی به عنوان معاون والی تعیین و معرفی شده‌است.

پرونده‌های چند تن از مسئولان محلی در ولایت غور 1 سال قبل توسط «سیماجوینده» والی وقت بررسی و به دلیل متهم بودن آنان به فساد اداری این افراد به دادستانی معرفی شدند که در جمع آنان توخی معاون وی نیز حضور داشت.

جوینده در آن زمان تاکید کرده بود که 117 ملیون افغانی در بخش ساخت و ساز و تاسیسات فرماندهی پلیس این ولایت اختلاس شده‌ است که توخی نیز متهم است.

در همین حال محمد امین توخی تاکید میکند که در هیچ قضیه‌ سو استفاده و فساد اداری نقش نداشته و حالا در سمت معاون والی کارش را مجددا آغاز کرده‌ است.

جزئیات این خبر در گزارش همکارمان فیض احمد محمدی از هرات موجود است.