حمل 12, 1401 10:47 Asia/Kabul
  • ارائه بیش از 30 محموله کمک بشردوستانه به افغانستان از سوی ایران
    ارائه بیش از 30 محموله کمک بشردوستانه به افغانستان از سوی ایران

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه ایران در چند ماه گذشته بیش از 30 محموله کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان ارائه کرده است، گفت: حمایت مالی جامعه جهانی برای کمک به افغانستان برای عبور از وضعیت دشوار کنونی حیاتی است.

کنفرانس بین المللی فراخوان و جمع آوری کمک های بشردوستانه برای افغانستان روز پنجشنبه به میزبانی سازمان  ملل متحد و سه کشور آلمان، بریتانیا و قطر برگزار شد.

 به گزارش رادیو دری؛ مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی خود در این کنفرانس اظهار داشت: وضعیت بشردوستانه در افغانستان همچنان رو به وخامت بوده و  این کشور در حال حاضر با چالش‌ها، فرصت‌ها، و بیم و امیدهای بزرگی مواجه است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران گفت: در شرایط دشوار کنونی، انتظار می‌رود که جامعه جهانی در کمک به مردم افغانستان برای غلبه بر چالش‌ها، استفاده از فرصت‌ها، غلبه بر ترس‌ و افزایش امید برای آینده‌ای روشن‌تر مشارکت کند.

نماینده ایران در سازمان ملل افزود: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور همسایه، در کنار مردم افغانستان ایستاده و از ظرفیت‌ها و امکانات خود برای غلبه بر چالش‌هایی که در چهار دهه گذشته با آن مواجه بوده‌اند، استفاده کرده است.

تخت روانچی تصریح کرد: ایران میزبان میلیون ها پناهنده بوده، که متأسفانه در 40 سال گذشته کمترین کمک بین المللی را دریافت کرده است. 

سفیر ایران در سازمان ملل بر اراده و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با جامعه جهانی برای کمک به مردم افغانستان برای غلبه بر چالش‌های کنونی که با آن روبرو هستند، تاکید کرد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل  گفت حمایت مالی جامعه جهانی برای کمک به افغانستان برای عبور از وضعیت دشوار کنونی حیاتی است.

وی با بیان اینکه ضبط و توقیف دارایی های مسدود شده متعلق به مردم افغانستان غیرقانونی است، آزاد کردن فوری و بدون قید و شرط همه این دارایی ها ضروری دانست.

در شرایط بحران اقتصادی افغانستان، آمریکا حدود 10 میلیارد دلار دارایی های مردم افغانستان را مسدود کرده است.

 

کلیدواژه