حمل 12, 1401 10:52 Asia/Kabul
  • دیدار و گفت و گوی وزیران امور خارجه ایران و چین در حاشیه اجلاس وزیران خارجه همسایگان افغانستان
    دیدار و گفت و گوی وزیران امور خارجه ایران و چین در حاشیه اجلاس وزیران خارجه همسایگان افغانستان

وزیران امورخارجه ایران و چین در حاشیه سومین اجلاس وزیران امور خارجه همسایگان افغانستان، درباره روابط دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی دیدار و گفت گو کردند.

به گزارش رادیو دری،«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امورخارجه ایران و «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین بر تسریع در نهایی سازی پروژه‌های معرفی شده و ادامه رایزنی در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی تاکید کردند.
وزیر امور خارجه ایران همکاری دو کشور در سازمان‌های بین المللی و مقابله مشترک با سیاسی سازی حقوق بشر و دخالت در امور داخلی کشورها را از ابعاد مهم روابط دوکشور خواند.
امیرعبداللهیان همچنین با یادآوری استفاده غیر قانونی کشورهای غربی از تحریم ضد ملت‌های مستقل، مقابله با این امر را برای کمک به ثبات و پیشگیری از بحران سازی حائز اهمیت دانست.
وزیر امور خارجه چین نیز با قدردانی از مشارکت طرف ایرانی در سومین اجلاس همسایگان افغانستان، بر همکاریها و رایزنی نزدیک طرفین برای عملیاتی کردن سند ۲۵ ساله و همکاری در سازمان‌های بین المللی تاکید کرد.
بر اساس این گزارش، وزیران امورخارجه ایران و چین درباره آخرین تحولات مرتبط با گفت وگوهای وین تبادل نظر کردند و مقابله با تحریم‌های یکجانبه و نامشروع برخی کشورهای غربی را مورد تاکید قرار دادند.
وزیر امور خارجه ایران پس از سفر به چین برای شرکت در سومین نشست وزیران امورخارجه کشورهای همسایه افغانستان و رایزنی با مقامات حاضر در این نشست، بامداد امروز(جمعه) به تهران بازگشت.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در حاشیه نشست وزیران امورخارجه کشورهای همسایه افغانستان، همچنین با وزیران امورخارجه روسیه، ترکمنستان، پاکستان، قطر، اندونزی، معاون نخست وزیر ازبکستان و «امیرخان متقی» وزیر امورخارجه دولت موقت طالبان دیدار و گفت و گو کرد.

کلیدواژه