حمل 13, 1401 12:39 Asia/Kabul
  • هشدار گوترش درباره نقض حقوق زنان در افغانستان
    هشدار گوترش درباره نقض حقوق زنان در افغانستان

دبیرکل سازمان ملل ضمن حمایت از حقوق زنان و دختران در افغانستان، نسبت به نقض حقوق این قشر که باعث نابودی این کشور می شود ابراز تاسف کرد.

به دنبال به قدرت رسیدن گروه طالبان در افغانستان از اوت 2021 زنان و دختران این کشور با محدویت های شغلی  و همچنین تحصیلی مواجه شده اند .

قرار بود مدارس دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی، در سراسر افغانستان بازگشایی شود؛ اما وزارت معارف طالبان اعلام کرد مدارس متوسطه دختران تا اطلاع بعدی همچنان بسته می‌ماند. این تصمیم واکنش‌های منفی ملی و بین‌المللی را در پی داشته است. 

به گزارش رادیو دری، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل درحساب توئیتر خود دراین خصوص نوشت: حمایت از حقوق زنان و دختران افغانستانی (درحقیقت) حمایتی است که کودکان را از گرسنگی و  جوامع را از فقر  بیرون می کشد و نجات می دهد.

گوترش درادامه نوشت: از اینکه تحصیل دختران بالای شش سال در افغانستان (همچنان) به حالت تعلیق باقی مانده است، عمیقا متاسفم، نقض ناعادلانه حقوق برابری که تمامی کشور را نابود می سازد.

دبیرکل سازمان ملل 31 مارس/11حمل نیز درباره فقر و گرسنگی درافغانستان هشدار داد و با درخواست کمک مالی برای این کشور اعلام کرد، 95 درصد از مردم افغانستان غذای کافی برای خوردن ندارند.

آنتونیو گوترش تصریح کرد، مردم درحال فروش کودکان و اعضای بدن خود برای تامین غذای خانوادهایشان هستند. اقتصاد افغانستان به صورت کامل سقوط کرده است و نقدینگی بسیار کمی وجود دارد. بیش از 80 درصد از جمعیت افغانستان بدهکار هستند.

حقوق زنان و دختران خط سرخ جامعه جهانی در مذاکره با طالبان باشد

کلیدواژه