حمل 13, 1401 13:28 Asia/Kabul
  • بیانیه مشترک نشست چین؛ در افغانستان حکومت فراگیر ایجاد شود
    بیانیه مشترک نشست چین؛ در افغانستان حکومت فراگیر ایجاد شود

شرکت کنندگان در نشست همسایگان افغانستان در چین با انتشار بیانیه مشترک تاکید کردند که در افغانستان یک ساختار سیاسی فراگیر ایجاد شود.

کشورهای شرکت کننده در نشست همسایگان افغانستان در چین در بیانیه‌ای مشترک متعهد شدند تا به همکاری های اقتصادی و زیربنایی با افغانستان ادامه دهند.

این بیانیه مشترک همچنین بر ایجاد یک حکومت و یک ساختار سیاسی فراگیر در افغانستان تاکید کرده است.

به گزارش رادیو دری، شرکت کنندگان در نشست تونشی بر مصالحه ملی در افغانستان، روی کار آمدن سیاست های میانه ‌رو و سالم داخلی و خارجی، برنامه مشخص برای مبارزه با تروریسم، تامین حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و کودکان تاکید کردند.

«وانگ ایی» وزیر خارجه چین با اشاره به بیانیه پایانی اظهارداشت، نتیجه این نشست در دو بیانیه منعکس شده است که یکی درباره نشست سه روزه وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان و دیگری درباره پشتیبانی اقتصادی؛ زیربنایی و کشاورزی افغانستان است؛ در این نشست کشورهای همسایه در بخش انسانی، اقتصادی، بازرگانی و انرژی به افغانستان تعهد همکاری داده‌اند.

در بیانیه نهایی همچنین کشورهای همسایه تاکید کردند که باید گام‌هایی در زمینه های تضمین حقوق زنان و آموزش کودکان در افغانستان برداشته شود.

وزارت خارجه طالبان نیز در پیام توییتری نشست چین و دیدارهای جداگانه وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان را با امیر خان متقی وزیر خارجه طالبان در ایجاد تعامل و گسترش روابط امارت اسلامی با کشورهای جهان سودمند خواند.

به گزارش طلوع، پیش از این پاکستان و ایران دو همسایه بزرگ افغانستان برای حل چالش‌های کنونی این کشور میزبان نشست‌ همسایگان افغانستان بودند.

چین؛ میزبان سومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان

کلیدواژه