حمل 17, 1401 11:30 Asia/Kabul
  • محکومیت جنایت در حرم رضوی (ع) از طرف گروه های سیاسی افغانستان
    محکومیت جنایت در حرم رضوی (ع) از طرف گروه های سیاسی افغانستان

شماری از احزاب و جریان‌های فرهنگی افغانستان، جنایت ترور علمای دینی در حرم رضوی (ع) را محکوم کردند.

به گزارش رادیو دری ، سید «جواد حسینی» رئیس حزب عدالت و توسعه افغانستان امروز (چهارشنبه)  در پیامی در واکنش به هتک حرمت صحن حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) و شهید و زخمی شدن سه نفر از طلاب و علمای دینی در یک حمله تروریستی اعلام کرد،این رخداد تروریستی بار دیگر نشان داد که کور اندیشی، افراط گرایی و تکفیرگرایی مرز و بوم نمی‌شناسند، جهان اسلام باید با این پدیده شوم مبارزه جدی کنند و این بلای خانمانسوز را از جامعه اسلامی دور کنند.

حسینی شهادت و زخمی شدن سه روحانی خدوم را به ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران و خانواده شهید و مجروحان این حمله تسلیت گفته است.

حجت الاسلام سید عیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی تبیان افغانستان نیز در پیامی اعلام کرد، حادثه حمله فرد یا افراد مشکوک به زوار حضرت امام رضا (ع) آن هم در یکی از صحن‌های متبرکه حرم مطهر آن حضرت و شهید و زخمی شدن سه روحانی خدوم، قلب هر انسان آزاده را می‌فشارد .

حجت الاسلام سید عیسی حسینی مزاری افزود ، شکل گیری چنین جنایتی در امن‌ترین محیط مذهبی شیعیان جهان به شدت تکان دهنده و سوال برانگیز است و توجه را به سمت وجود دسیسه و توطئه عمیق و خطرناک سوق می‌دهد و نشان از برنامه ریزی دقیق و منظم دارد تا دشمنان اسلام از این حادثه بهره لازم را ببرد.

محمد محقق رئیس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز در پیامی ضمن محکوم کردن  حمله تروریستی به طلاب و روحانیون در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) گفت ، حمله عناصر افراطی و تکفیری به  سه روحانی خدمت گذار در صحن حرم حضرت ثامن الحجج (ع) مایه اندوه بزرگ است .

«نجیب بارور» یکی از چهره‌های فرهنگی افغانستان نیز در پیامی اعلام کرد، این عمل، شرم آور‌ترین عمل تروریستی است که فقط در افکار برده‌های استخباراتی بروز پیدا می‌کند، مردمان این سرزمین مشترکات هزاران ساله دارند و برادرهیچ گاه به برادر حمله نمی‌کند.

عصر دیروز سه شنبه فردی تکفیری در صحن پیامبر اعظم حرم امام رضا علیه السلام در مشهد، با چاقو به سه زائر روحانی حمله کرد؛ بر اثر این حمله یک روحانی به شهادت رسید و دو نفر دیگر نیز زخمی و به بیمارستان منتقل شدند.

فرد ضارب نیز به کمک عوامل انتظامی و یگان حفاظت دستگیر شد و در اختیار عوامل اطلاعاتی و امنیتی ایران قرار گرفته است.

طلاب افغانستانی جنایت در حرم امام رضا (ع) را محکوم کردند

کلیدواژه