حمل 17, 1401 17:12 Asia/Kabul
  • وقتی اظهارات مقامات طالبان، ابزار دست رسانه‌های بیگانه می شود...
    وقتی اظهارات مقامات طالبان، ابزار دست رسانه‌های بیگانه می شود...

در حالیکه مقامات ایرانی همواره بر حفظ حقوق اتباع افغانستانی مهاجر در این کشور تاکید کرده اند، برخی رسانه‌های فارسی زبان بیگانه در تلاشند تا چهره مهمان نواز ایرانیان را در قبال مهاجران افغان مخدوش کنند.

به گزارش رادیو دری؛ یک رسانه فارسی زبان مستقر در انگلیس این روزها با انتشار مصاحبه ای ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان تلاش کرده است تا به نوعی وضعیت امن و آرام مهاجران افغان را در ایران زیر سوال ببرد.

 در این مصاحبه ذبیح الله مجاهد از دولت ایران خواسته است که با مهاجران افغان در این کشور با مدارا رفتار کند.

سخنگوی طالبان گفته است: از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم آنچنان که در گذشته از مهاجران افغان مهمان‌نوازی کردند این روزها نیز آنها را اذیت نکنند.

وی افزوده است که حکومت طالبان "از کانال‌های دیپلماتیک" نیز این موضوع را با مقام‌های ایرانی در میان گذاشته‌ است.

این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که مقامات و مردم ایران در چهار دهه گذشته میزبان میلیون ها مهاجر افغان بوده و نهادهای بین المللی نیز همواره از میزبانی خوب ایرانیان از اتباع افغانستانی تجلیل کرده اند.

چه بسا همین میزبانی گرم و مهربانانه سبب شده است که در ماههای پس از روی کار آمدن طالبان، به نقل از منابع رسمی، روزانه حدود پنج هزار مهاجر افغان، کشورشان را به مقصد ایران ترک کنند و در مواردی با تحمل سختی های فراوان و به صورت غیرقانونی راهی ایران شوند.

در همین زمینه، امیرعبداللهیان  وزیر خارجه ایران هفته گذشته در سومین نشست کشورهای همسایه افغانستان در پکن گفت که ایران میزبان حدود پنج میلیون نفر از شهروندان افغانستان است که تعداد زیادی از آنها پس از قدرت گرفتن طالبان از کشورشان گریخته‌اند.

رئیسی: ایران از مهاجران افغان حمایت می کند

افغانستان: تصاویر آزار مهاجران افغان در ایران حقیقت ندارد

آغوش پدرانه یک فرمانده نظامی ایران برای کودکان پناهجوی افغان

 

 

 

کلیدواژه