حمل 21, 1401 18:07 Asia/Kabul
  • وضعیت مهاجرین افغانستانی؛ محور رایزنی وزیر خارجه طالبان و سفیر ایران در کابل
    وضعیت مهاجرین افغانستانی؛ محور رایزنی وزیر خارجه طالبان و سفیر ایران در کابل

وزیر خارجه دولت موقت طالبان درباره وضعیت مهاجرین افغانستانی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش رادیو دری،  «بهادر امینیان» سفیر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «امیرخان متقی»، سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان در کابل گفت:  پس از حمله بر حرم امام رضا (ع)، حلقات مغرضی از روی دسیسه و به هدف ایجاد نفرت و بدبینی بین هر دو کشور همسایه، به تبلیغات منفی پرداختند.

وی افغان‌ها را مهمانان ایران خواند و گفت حضور افغان‌ها در ۴۳ سال اخیر در ایران، بیانگر روابط دوستانه آن ها با مردم ایران است.

امیرخان متقی هم در این دیدار درباره وضعیت مهاجرین افغان در ایران ابراز نگرانی کرده و از مقامات ایرانی درخواست کرد تا درباره رفتار شایسته با مهاجرین افغان در ادارات امنیتی دستورات لازم را صادر کنند.

این در حالی است که سفارت ایران در کابل در درباره انتشار برخی مطالب با هدف ایجاد فتنه و شکاف میان دو ملت ایران و افغانستان هشدار داد.

به گفته این سفارت، جمهوری اسلامی ایران بیش از چهل سال است که به شایستگی میزبان مهاجرین افغانستانی بوده و هم اکنون نیز میزبان حداقل 5 میلیون نفر از آنان می‌باشد که عموما از امکانات موجود در جمهوری اسلامی ایران همچون شهروندان ایرانی بهره مند هستند. 

سفارت ایران در کابل در بخشی دیگر از این اطلاعیه هشدار داد کلیپ های منتشره در فضای مجازی مبنی بر آزار و اذیت اتباع افغانستان در ایران به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده در صدد گل آلود ساختن روابط ریشه دار، عمیق و تاریخی بین دو ملت ایران و افغانستان بوده و به دنبال القای ایران هراسی در جامعه افغانستان است. واضح است که این قبیل فیلم ها، کلیپ ها و تصاویر نمی‌تواند مبنائی برای قضاوت عادلانه در ارتباط با نوع رفتار در قبال اتباع افغانستان در ایران قلمداد گردند.

بنا براعلام سفارت ایران، از سوی دیگر فیلم ها و کلیپ‌هائی در فضای مجازی در حال انتشار است که به دنبال القای افغان هراسی در جامعه ایران می‌باشند و  در آنها اتباع افغانستان مرتکب جرم و جنایت علیه مردم ایران نشان داده می‌شوند. کنار هم قرار دادن این نوع فیلم ها از جریان رسانه ای هدفمندی که به دنبال تخریب روابط دو کشور هستند پرده بر می دارد. 

سفارت ایران در کابل بدرفتاری سازماندهی شده با اتباع افغانستانی را رد کرد

کلیدواژه