حمل 23, 1401 20:19 Asia/Kabul
  • تاکید سفارت ایران در کابل بر ورود قانونی اتباع افغانستانی به ایران
    تاکید سفارت ایران در کابل بر ورود قانونی اتباع افغانستانی به ایران

سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان بر ورود قانونی اتباع این کشور به ایران تاکید و تصریح کرد: ورود غیرمجاز به خاک ایران، نقض حاکمیت سرزمینی این کشور به شمار می‌رود

به گزارش رادیو دری، سفارت تهران در کابل روز سه شنبه با صدور  بیانیه ای اعلام کرد: بخش کنسولی سفارت ایران در کابل و همچنین کنسولگری‌های ایران در شهر‌های هرات، مزارشریف، قندهار و جلال آباد همچنان برای اتباع افغانستان روادید صادر می‌کنند و اتباع افغانستانی باید به صورت قانونمند وارد ایران شوند.

سفارت ایران در این بیانیه تصریح کرد: ورود غیرمجاز به خاک ایران، نقض حاکمیت سرزمینی ایران به شمار می‌رود و نیرو‌های انتظامی از ورود غیرقانونی همه اتباع بیگانه جلوگیری می‌کنند.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: تصاویر و کلیپ‌های اخیر به صورت هدفمند و برنامه ریزی شده با هدف گل آلود کردن روابط ریشه دار و تاریخی دو کشور و به دنبال القای ایران هراسی در جامعه افغانستان منتشر شده و واضح است که این کلیپ‌ها و تصاویر نمی‌تواند مبنای قضاوت عادلانه در ارتباط با نوع رفتار در قبال مهاجران افغان در ایران قلمداد شود.

سفارت ایران در کابل تاکید کرده است: این کلیپ‌ها به دنبال افغانستان هراسی و ایران هراسی است و کنار هم قرار دادن این نوع فیلم‌ها از جریان سازی رسانه‌های هدفمندی پرده برمی دارد که به دنبال تخریب روابط دو کشور هستند.

براساس این بیانیه سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران نسبت به افغانستان و اتباع آن، بر اصل حسن همجواری و رعایت و احترام متقابل استوار است.

سفارت ایران با توجه به فتنه و توطئه‌ای که در روابط دو کشور در جریان است ضمن هشدار درباره توطئه پدید آمده اعلام کرد: تحولات اخیر در افغانستان سبب شد موج جدیدی از مهاجرت مردم این کشور به سوی ایران آغاز شود و ایران به رغم مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه هیچ مانعی در برابر ورود افغان‌ها ایجاد نکرده است.

 سفارت جمهوری اسلامی ایران همچنین هر گونه اخبار و اطلاعات مبنی بر بدرفتاری سازماندهی شده نیروی انتظامی ایران با مهاجران افغان را تکذیب کرد و آن را بی اساس و نامعتبر دانست.

 نمایندگی‌های ایران در افغانستان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند

سفیر ایران: در هشت ماه اخیر برای مردم افغانستان همچون پنجره ای به جهان خارج بودیم

کلیدواژه