حمل 26, 1401 11:03 Asia/Kabul
  • سفارت آمریکا، گذرنامه مترجمان افغان را نابود کرد
    سفارت آمریکا، گذرنامه مترجمان افغان را نابود کرد

نشریه آمریکایی اعلام کرد، سفارت آمریکا، گذرنامه تعداد زیادی از مترجمان افغان را که با این کشور همکاری می کردند، نابود کرده است. 

وزارت دفاع بریتانیا پیشتر اعلام کرد: یک کارمند وزارت دفاع بریتانیا به اشتباه اقدام به افشای هویت افراد افغانستانی که با نظامیان این کشور همکاری داشتند کرد.

در نتیجه این اقدام، علاوه بر آدرس ایمیل، نام و در برخی موارد عکس مترجمان افغان نیز لو رفته است و به لحاظ امنیتی این اقدام می‌تواند به افزایش سرعت شناسایی این افراد از سوی طالبان منجر شود.

به گزارش رادیو دری، نشریه نشنال ریویو در گزارشی اعلام کرد، سفارت آمریکا در هنگام به قدرت رسیدن طالبان در کابل، به بهانه  حفاظت از هویت کارمندان محلی که با آمریکا همکاری می کردند، گذرنامه و اسناد شناسایی آن‌ها را نابود کرده است.

این افراد که موفق به خروج از افغانستان نشده اند، هم اکنون به صورت کاملا ناشناخته در کابل حضور دارند و از ترس دستگیر شدن توسط طالبان به صورت مخفیانه زندگی می کنند.

نشنال ریویو نوشت، بیشتر این افراد مترجمانی بودند که در بخش های مختلف با نیروهای آمریکایی و اشغالگران همکاری می کردند.

این نشریه آمریکایی در گفتگو با فردی که او را مترجم افغانی سابق نیرو‌های ویژه آمریکا در زمان اشغال معرفی کرده است، نوشت: این فرد که گذرنامه اش نابود شده است، ماه هاست که  به همراه همسر و فرزندانش مخفیانه در کابل زندگی می کند. 

این مترجم سابق بارها تلاش کرده است از افغانستان فرار کند اما چون گذرنامه ای ندارد نتوانسته است از کابل خارج شود.

 کاخ سفید تاکنون به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

آمریکا اسناد مهم سفارت خود در کابل را نابود می کند

کلیدواژه