حمل 29, 1401 10:53 Asia/Kabul
  • انتقاد استاد دانشگاه بلخ از حملات پاکستان علیه افغانستان
    انتقاد استاد دانشگاه بلخ از حملات پاکستان علیه افغانستان

سید عبدالحمید صفوت کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه بلخ حملات نظامی پاکستان به مناطق جنوبی افغانستان را نقض آشکار قوانین بین المللی دانست.

به گزارش رادیو دری، سیدعبدالحمید صفوت کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه بلخ می‌گوید: پاکستان با حملات نظامی خود به ولایات خوست، پکتکا و کنر در افغانستان جان ده ها هموطن بی گناه ما را گرفت و یک تجاوز و نقض حسن همجواری را مرتکب شد.

این استاد دانشگاه افغانستان افزود: ملت افغانستان، تاوان حملات پاکستان را در خاک خود پرداخت می کند، در حالی که افغانستان تهدیدی برای پاکستان به شمار نمی رود.

صفوت با اشاره به وضعیت بحرانی افغانستان همزمان با حملات پاکستان اظهار کرد: وضعیت فعلی کشور نیازمند تصمیم قاطع ملی است زیرا پاکستان قصد دارد حملات خود را در خاک افغانستان ادامه دهد.

در حملات هوایی و توپخانه‌ای پاکستان به ولایت‌های کنر و خوست افغانستان  ۴۵ نفر که بیشترشان زن و کودک بودند کشته شدند.

در سال های اخیر ارتش پاکستان  بارها به بهانه نابودی عناصر تروریستی، مناطقی در ولایت‌های خوست و کنر افغانستان را هدف قرار داده، حملاتی که همواره سبب بروز تنش‌های دیپلماتیک میان دو کشور بوده است.

پیش از این وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان، سفیر پاکستان در کابل را احضار و مراتب اعتراض خود را درباره کشته شدن غیرنظامیان در حمله جنگنده پاکستان در روز جمعه اعلام کرد.

تشدید درگیری در مرز پاکستان و افغانستان

نماینده افغانستان در سازمان ملل حملات پاکستان را نقض آشکار قوانین بین المللی خواند

 

کلیدواژه