حمل 29, 1401 14:40 Asia/Kabul
  • ایران هراسی و افغانستان هراسی برنامه مشترک دشمنان و توطئه گران
    ایران هراسی و افغانستان هراسی برنامه مشترک دشمنان و توطئه گران

شرکت کنندگان در نشست هم اندیشی و روشنگری در قندهار اعلام کردند که دشمن پس از شکست سنگین در افغانستان با مهره‌های سوخته در داخل و خارج افغانستان برای منحرف کردن اذهان عمومی و ایجاد ایران هراسی و افغانستان هراسی تلاش می‌کنند.

به گزارش رادیو دری، نشست هم اندیشی و روشنگری در شهر قندهار با حضور علما، نمایندگان ادارت دولتی، فرهنگیان، متنفذین و خبرنگاران برگزار شد.

 بررسی توطئه‌ها و دسیسه‌های اخیر که از سوی دشمنان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان با هدف تیره نمودن روابط دو ملت و دو کشور دنبال می‌شد، محور مهم این نشست بود.

حجت الاسلام «مسعودی» یکی از سخنرانان این نشست با اشاره به توطئه‌های اخیر دشمنان ایران و افغانستان و با تأکید بر اینکه در دنیای اسلام مرز وجود ندارد، دلیل اصلی حوادث و وقایع اخیر و اقدامات مذبوحانه دشمنان دو ملت را وجود حاکمیت اسلامی و قرآنی در دو کشور دانستد.

وی افزود: دنیای استکبار که بینی آن در افغانستان به خاک مالیده شد از حسن رابطه دو کشور هراس داشته و تلاش می‌کند به هر نحو ممکن این روابط حسنه را تیره و تار کند.

این عالم افغانستانی اظهارداشت که مردم و مسئولین دو کشور باید هوشیار باشند و در این شرایط حساس فریب جنگ روانی دشمن را نخورند همچنین اجازه ندهند که عده‌ای افراد جاهل با اقدام در فضای مجازی تیشه بر ریشه روابط دو کشور و دو ملت بزنند.

«مولوی ثاقب» از دیگر سخنرانان این نشست نیز ضمن یادآوری روابط نیک و حسنه دو ملت افغانستان و ایران در طول سالیان متمادی، حوادث اخیر و پخش کلیپ‌های ساختگی و جعلی در فضای مجازی را توطئه و دسیسه غرب خواند.

وی تاکید کرد که دسیسه ها با هدف ایجاد تنش بین دو ملت افغانستان و ایران که به لحاظ تاریخی، فرهنگی، سیاسی و مذهبی دارای مشترکات عمیق دارند و در هم تنیده شده‌اند صورت می گیرد.

مولوی ثاقب گفت که دشمن پس از شکست سنگینی که در افغانستان خورد، اکنون با مهره‌های سوخته در داخل و خارج از افغانستان، در صدد ایجاد جو تبلیغاتی و منحرف کردن اذهان عمومی است.

وی با تأکید بر اینکه دین اسلام دین برادری و اخوت است، تصریح کرد: جوامع اسلامی حتی اگر از یک مذهب نباشند، در شرایط کنونی باید در مقابل کفار و دشمنان متحد باشند و از ایجاد تفرقه دوری کنند.

این عالم افغانستانی از حسن رفتار جمهوری اسلامی ایران با مهاجرین افغان در طول سالیان متمادی یاد کرد و گفت: در حال حاضر چند میلیون مهاجر افغان در رفاه و آرامش و آسایش در این کشور مشغول زندگی هستند و این خود بیانگر حسن نیت و برادری و اخوت میان دو ملت افغانستان و ایران است اما عناصر خود فروخته دشمن با هدایت مستقیم آمریکای جنایتکار و با هزینه های گسترده و تبلیغات فکری و ذهنی سعی در مخدوش نمودن این روابط دارند.

بنابراین لازم است از هرگونه اقدامی که منجر به از بین رفتن اتحاد و برادری بین مسلمانان دو کشور می شود خودداری نماییم.

شرکت کنندگان در این مراسم نیز با ساختگی خواندن تصاویر و ویدئوهای اخیر که در فضای مجازی منتشر شد، آن را تبلیغات دشمنان اعلام کردند و تاکید داشتند که لازم است با روشنگری در جامعه، اذهان و افکار عمومی را برای جنگ نرمی که از سوی دشمن در حال شکل گرفتن است آماده نماییم.

برگزاری نخستین همایش "مرز همدلی" با موضوع ایران و افغانستان

کلیدواژه