ثور 07, 1401 08:31 Asia/Kabul

کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد هشدار دادند که ایالات متحده و همچنین مقامات طالبان، از طریق مسدود کردن دارایی‌ها در افزودن به درد و رنج‌ زنان افغان سهیم هستند.

به گزارش زهرا سلطانی خبرنگار رادیو دری، کارشناسان سازمان ملل می‌گویند "تبعیض جنسیتی گسترده" توسط طالبان، عامل بدتر شدن وضعیت و حقوق زنان افغانستان است. 

این کارشناسان از مسدود کردن کمک‌ها توسط آمریکا هم انتقاد کرده‌اند. آنان بدون اشاره به جزییات در بیانیه‌‌ای گفته‌اند بحران انسانی کنونی که در آن ۲۳ میلیون نفر به کمک‌های غذایی وابسته هستند، "تأثیر ناعادلانه‌ای" بر زنان و کودکان دارد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده در ماه فبروری امسال فرمان اجرایی را برای تمدید تحریم‌ها صادر کرد و گفت در تلاش است تا نیمی از دارایی افغانستان را که در آمریکاست، برای کمک به مردم افغانستان آزاد کند و بقیه را برای رسیدگی به دعاوی احتمالی مرتبط با تروریسم علیه طالبان نگه‌ دارد.

کارشناسان مستقل سازمان ملل در بیانیه خود مفاد فرمان رییس جمهوری امریکا را "بیش از حد گسترده" خواندند و گفتند که آن‌ها منجر به "پیروی بیش از حد سخت‌گیرانه از تحریم‌ها می‌شوند که در نتیجه مانع هر گونه دسترسی مردم افغانستان به کمک‌های اساسی بشردوستانه می‌شود.»

در این بیانیه آمده است که بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر، دولت‌ها از جمله ایالات متحده موظف هستند اطمینان حاصل کنند که فعالیت‌های آنها منجر به نقض حقوق نمی‌شود.

کارشناسان گفتند که قبلاً نگرانی‌ها و توصیه‌های خود را به واشنگتن منتقل کرده‌اند ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده‌اند.

هشدار طالبان به آمریکا درباره تصرف دارایی های افغانستان

کلیدواژه