ثور 08, 1401 17:57 Asia/Kabul
  • طالبان 100 نفر از استادان دانشگاههای بلخ و کابل را برکنار کرد
    طالبان 100 نفر از استادان دانشگاههای بلخ و کابل را برکنار کرد

منابع آگاه خبر داده اند که طالبان ۵۰ نفر از استادان دانشگاه بلخ و ۵۰ نفر از استادان دانشگاه کابل را از کار برکنار کرده‌ اند و قرار است افراد مورد نظر خودشان را به جای آنان استخدام کنند.

به گزارش رادیو دری؛ یکی از استادان برکنار شده دانشگاه ولایت بلخ گفته است که فهرست ۵۰ نفره ای از استادان دانشگاه این ولایت در اختیار آنان قرار گرفته است که همگی از کار برکنار شده‌اند.

وی افزود: برکنار شده‌ها از نگاه قومیت ۲۷ نفر تاجیک، ۱۲ تن هزاره، ۵ نفر پشتون، دو تن عرب، ۲ نفر سادات، یک تن ازبک و یک نفر  بیات هستند.

گفته می شود ۳ نفر از استادان برکنار شده رتبه علمی دکتر، ۳۶ نفر ماستر(فوق لیسانس) و ۱۰ تن لیسانس دارند که با حکم عبدالله صافی نماینده طالبان در دانشگاه بلخ از کار منفک شده‌اند.

منابع می‌گویند که عبدالله صافی پیش از این نیز هشت کارمند بخش اداری و مالی دانشگاه بلخ را برکنار و به جای آنان ۷ نفر از افراد مورد نظر خود را منصوب کرده است.

همچنین  بر اساس نامه ای که تصویر آن در رسانه ها منتشر شده، طالبان ۵۰ عضو کادر علمی دانشگاه کابل را از کار برکنار کرده است.

نامه رئیس دانشگاه کابل درباره برکناری استادان این دانشگاه

در این نامه که با امضای رئیس منصوب طالبان در دانشگاه کابل به وزیر تحصیلات عالی این گروه فرستاده شده، دلیل برکناری این استادان «غیبت دائمی» آنان اعلام شده است.

با این حال، گفته می شود بیشتر استادان برکنار شده‌، کسانی‌ هستند که با اصول و مقرارت تازه طالبان مخالفت کرده‌ و به طور اجباری مجبور به ترک دانشگاه کابل شده‌اند.

با تسلط طالبان بر افغانستان بیشتر کادر‌های علمی دانشگاه کابل افغانستان را ترک کرده‌اند.

 ممنوعیت ورود زنان به دانشگاه کابل توسط طالبان

 طالبان، رشته موسیقی را در دانشگاه کابل تعطیل کرد

کشته شدن یک محافظ دانشگاه بلخ در حمله افراد مسلح

کلیدواژه