ثور 12, 1401 13:10 Asia/Kabul
  • کمبود نیرو و تجهیزات در بخش هوانوردی افغانستان
    کمبود نیرو و تجهیزات در بخش هوانوردی افغانستان

دولت موقت طالبان در بخش هوانوردی با کمبود نیروی متخصص و تجهیزات روبرو است.

به گزارش  رادیو دری، غلام جیلانی وفا مسوول فنی وزارت حمل و نقل و هوانوردی طالبان گفت: خارج کردن قطعات مورد نیاز بخش هوانوردی افغنستان از سوی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از این کشور و همچنین تخریب امکانات مورد نیاز برای پرواز در پی هجوم مردم به فرودگاه ها، بخش بزرگی از تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای پرواز را با کاستی روبرو کرده است.

این مقام افغان خسارت وارده به فرودگاه ها پس از هجوم مردم به فرودگاه بین المللی کابل در سال گذشته را بین 15 تا 20 میلیون دلار ارزیابی کرد و افزود: مهاجرت نیروی انسانی متخصص فعال در فرودگاه ها پس از اعطای امکانات تشویقی آمریکا  یکی دیگر از مشکلات بخش هوانوردی افغانستان است.

جیلانی وفا  اظهار کرد: مذاکره طالبان  با ترکیه و قطر برای واگذاری مسوولیت اداره فرودگاه های 5 ولایت در افغانستان به این دو کشور در آستانه عقد توافقنامه قرار دارد.

 ده ها سال جنگ داخلی در افغانستان و اشغال خارجی این کشور به ویژه دو دهه اشغالگری آمریکایی ها، زیرساخت های این کشور را تقریبا به طور کامل نابود کرده است و بخش هوانوردی نیز از این قاعده مسنثنی نیست.

اندک امکانات ناچیز بخش هوانوردی افغانستان نیز با خروج هواپیماها و بالگردهای این کشور پس از به قدرت طالبان در نیمه اوت سال 2021 نیز به این مشکل دامن زده است.

طالبان برای قطر در تنظیم قرارداد فرودگاه کابل مهلت تعیین می کند

کلیدواژه