ثور 15, 1401 08:58 Asia/Kabul
  • ده کودک مبتلا به تالاسمی در بلخ جان باخته‌اند
    ده کودک مبتلا به تالاسمی در بلخ جان باخته‌اند

رئیس صحت عامه بلخ از جان باختن 10 کودک به علت ابتلا به بیماری تالاسمی یا کم‌خونی در یک‌سال اخیر خبرداد.

به گزارش رادیو دری، نجیب‌الله توانا، رئیس صحت‌عامه بلخ می‌گوید که درمان بنیادی بیماران تالاسمی پیوند مغز استخوان است که به علت هزینه‌ سنگین آن، صحت‌عامه قادر به انجام آن نیست و هر عمل پیوند مغز استخوان سی‌هزار دلار هزینه بر می‌دارد.

پیش از این بیماران تالاسمی که نیاز به پیوند مغز استخوان پیدا می‌کردند به ایران و یا آلمان انتقال داده می‌شدند.

رئیس صحت‌عامه بلخ می‌گوید: ده طفل را ما از دست دادیم، چون تداوی اساسی برای تالاسمی خون دادن نیست، بلکه هدف اساسی تعویض مغز استخوان است که در افغانستان امکان ندارد. قبل از این مریض‌ها به کشورهای ایران و آلمان روان می‌کردیم.»

کودکان مبتلا به بیماری تالاسمی که برای گرفتن خون به شفاخانه دولتی بوعلی‌سینای بلخی در مزارشریف آمده‌اند، بیشتری آنان از یک تا دوازده ساله‌ هستند که از کمی خون در بدن‌شان رنج می‌برند.

در این میان، رئیس صحت‌عامه بلخ می‌گوید که ۲۳۰ کودک مبتلا به تالاسمی نزد ریاست صحت‌عامه بلخ ثبت است که هر ماه یک‌بار و برخی هم دو و یا سه‌بار برای گرفتن خون به شفاخانه دولتی بوعلی‌سینای بلخی می‌آیند.

پزشکان می‌گویند که تالاسمی نوعی کم‌خونی ارثی یا ژنتیکی است که از والدین به کودکان منتقل می‌شود. این بیماری سبب اختلالات در تولید خون می‌شود که در نتیجه بیمار با مشکل تنفسی روبرو خواهد شد.

گردهمایی حمایت از بیماران تالاسمی در مزارشریف

کلیدواژه