ثور 17, 1401 15:40 Asia/Kabul
  • اعلام موجودیت گروه چریکی دوستم در افغانستان
    اعلام موجودیت گروه چریکی دوستم در افغانستان

گروه چریکی به نام "قطعه گرگ" به رهبری عبدالرشید دوستم از فرماندهان نظامی سابق افغانستان در ولسوالی برگه در ولایت بغلان این کشور اعلام موجودیت کرد.

به گزارشرادیو دری، این گروه چریکی با انتشار یک نوار ویدیویی فعالیت خود را علنی کرد و نشان داد که چریک‌هایی در حمایت عبدالرشید دوستم رهبر یک گروه به نام "جنبش ملی افغانستان" دست به این اقدام زده اند.

براساس این گزارش، در حال حاضر چندین گروه مسلح در این کشور اعلام موجودیت کرده‌ و مبارزه مسلحانه شان را علیه دولت سرپرست افغانستان (طالبان) آغاز کرده اند.

بنابه این گزارش، این نخستین بار است که یک گروه چریکی تحت نام قطعه گرگ در بغلان اعلام موجودیت می کند.

گفتنی است در گذشته نیز خبرهایی غیر رسمی از افغانستان منتشر شده بود مبنی بر اینکه نیرویی به نام قطعه گرگ از سرپل و شبرغان ظهور کرده و بطور مستقیم با گروه طالبان افغانستان وارد جنگ شده است.

حتی رسانه های بین المللی در مردادماه خبرهایی را منتشر کرده بودند که گروه طالبان شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان پایگاه مارشال دوستم را تصرف کرده است.در ولایت جوزجان واقع در شمال افغانستان به طور عمده ازبک‌ها و ترکمن‌ها زندگی می‌کنند.

شبرغان در ۱۳۰ کیلومتری مزار شریف واقع شده است و اهمیت استراتژیک دارد. 

شبه‌نظامیان دوستم در دهه ۱۹۹۰ با طالبان درگیری‌های شدید و خونینی داشته‌اند. دوستم رهبری یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های شبه‌نظامی در شمال افغانستان را برعهده دارد و توانسته در مقابل طالبان ایستادگی کند.

کلیدواژه