ثور 17, 1401 17:30 Asia/Kabul
  • طالبان: پوشیدن برقع اجباری نیست
    طالبان: پوشیدن برقع اجباری نیست

سخنگوی وزارت امر به معروف طالبان گفت: پوشیدن برقع اجباری نیست و زنان افغان می‌توانند از چادر و سایر پوشش اسلامی هم استفاده کنند.

صبح امروز منابع خبری به نقل از وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت طالبان از اجباری شدن استفاده برقع برای زنان در افغانستان خبر داده بودند.

به گزارش رادیو دری، «عاکف مهاجر» سخنگوی وزارت امر به معروف دولت موقت طالبان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه پوشیدن برقع اجباری نیست، افزود: در طرح حجاب به صراحت گفته شده که برقع و چادر هم حجاب محسوب می شود. 

سخنگوی وزارت امر به معروف طالبان ادامه داد: حجاب یک حکم الهی بوده و باید در افغانستان نیز به این حکم احترام گذاشته شود.

براساس اعلام وزارت امر به‌معروف طالبان، اگر زنی حجاب را رعایت نکند، ابتدا به وی تذکر داده می شود اما در مراحل بعدی بازداشت و سپس به محاکم قضایی معرفی خواهد شد.

در این دستور طالبان گفته شده است آن عده زنانی که در ارگان‌های دولتی حجاب را رعایت نمی‌کنند، برکنار خواهند شد. 

طالبان که اوت گذشته کنترل افغانستان را به دست گرفت وعده داد در مقایسه با دوره ای که پیش از این در سالهای 2001-1996 قدرت را در دست داشت، درباره رعایت حقوق بشر و حقوق زنان، انعطاف پذیرتر باشد.

اما برخی معتقدند آنها به تدریج حقوق افغان ها و به ویژه زنان افغان را محدود کردند و مانع بازگشت آنها به مدارس شدند و اجازه ندادند زنان در بسیاری از مشاغل دولتی به کار گرفته شوند.

فرمان جدید طالبان درباره حجاب؛ پوشیدن برقع الزامی شد

کلیدواژه