ثور 20, 1401 11:42 Asia/Kabul
  • طالبان: آمریکا عامل تمام نابسامانی‌‌ها در افغانستان است
    طالبان: آمریکا عامل تمام نابسامانی‌‌ها در افغانستان است

وزارت کار و امور اجتماعی حکومت طالبان، آمریکا را مسئول بیکاری مردم در افغانستان دانست و آمریکا را عامل فقر و تمام ناهنجاری ها در افغانستان دانست.

به گزارش رادیو دری، وزارت کار و امور اجتماعی حکومت سرپرست طالبان اخیرا با صدور اعلامیه‌ای گفته‌ است: به‌گونه‌ای که دفتر بازرس امریکا (سیگار) در گزارش اخیر خود از بیکار شدن حدود ۵۰۰ هزار شهروند افغانستان از ماه جولای تا سپتامبر ۲۰۲۱ خبر داده، باید گفت که عامل اصلی این‌همه ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی در افغانستان ایالات متحده و متحدانش هستند.

در ادامه این اعلامیه ابراز امیدواری شده که جامعه جهانی با برداشتن تحریم‌های وضع‌شده، به وضعیت افغانستان توجه ویژه کند تا زندگی مردم به صورت عادی برگردد و میزان بیکاری کاهش پیدا کند.

در اعلامیه گفته می‌شود که حکومت سرپرست طالبان از مدتی بدین‌سو به منظور کاهش بیکاری و رسیدن کشور به خودبسندگی، برنامه‌های کلان اقتصادی مانند افتتاح بند آبی قوش‌تپه، استخراج معادن حوزه شمال، آغاز کار و ایجاد تسهیلات در عملی‌شدن پروژه تاپی، تامین امنیت سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، حمایت از سکتور خصوصی و ده‌ها برنامه دیگر را فراهم کرده‌است.

وزارت کار و امور اجتماعی طالبان همچنین مدعی شده که منع گدایی، جمع‌آوری معتادان، تداوی و فراهم‌کردن زمینه آموزش فنی و حرفه‌ای برای آنان، سرعت توزیع جواز کار برای اتباع خارجی، طرح دفاع از حقوق شهروندان، طرح ارائه آموزش فنی و حرفه‌ای برابر با نیاز بازار کار، ظرفیت‌سازی برای کارمندان وزارتخانه‌ها، طرح جامع کارآفرینی و کاهش بی‌کاری و همچنین طرح جلوگیری کار شاقه اطفال را تدوین کرده و برای علمی‌سازی آن گام‌های اساسی را برداشته‌است.

اداره بازرس امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه ترین گزارش خود، شمار شهروندان افغانستانی را که تا اواسط امسال 2022 شغل خود را از دست خواهند داد  را ۹۰۰ هزار نفر تخمین زد.

بیکاری در انتظار صدها هزار شهروند افغانستانی

کلیدواژه