ثور 20, 1401 15:35 Asia/Kabul
  • حدود ۱۰میلیون کودک افغان هر روز گرسنه می مانند
    حدود ۱۰میلیون کودک افغان هر روز گرسنه می مانند

سازمان حفاظت از کودکان اعلام کرد که ۹ میلیون و۶۰۰ هزار کودک افغان به‌دلیل فروپاشی اقتصادی، خشک‌سالی و آثار جنگ اوکراین، همه‌روزه گرسنه می‌مانند.

به گزارش رادیو دری؛ سازمان حفاظت از کودکان افزوده است که باوجود میزان قابل توجهی از کمک‌های غذایی توزیع‌شده در ماه‌های اخیر ۱۹.۷ میلیون کودک و بزرگسال یا حدود ۵۰ درصد از جمعیت این کشور هنوز گرسنه‌اند و برای زنده‌ماندن نیاز به پشتیبانی فوری دارند.

این گزارش می افزاید: کودکان افغانستانی بار سیاست‌های جامعۀ بین‌المللی را به‌دلیل توقیف دارایی‌های این کشور متحمل می‌شوند، چنان‌که فقر، بیکاری و بهای مواد غذایی به‌طور چشمگیر افزایش یافته و خانواده‌ها را ناگزیر به اقدامات ناامیدانه برای تغذیۀ فرزندان‌شان کرده است.

آتنا ریبورن مدیر ارتباطات سازمان حفاظت از کودکان گفته است: «هر روز کارمندان بخش صحی در افغانستان در حال درمان کودکانی‌اند که مقابل چشمان ما تلف می‌شوند؛ زیرا آن‌ها فقط یک بار در روز غذا می‌خورند. کودکان در افغانستان هرگز زندگی بدون درگیری را نمی‌شناسند.

ریبورن تاکید کرد که حالا وقت آن نیست که دنیا به کودکان افغانستان پشت کند.

مدیر ارتباطات سازمان حفاظت از کودکان افزوده است اگرچه پیش‌بینی می‌شود که ۱۸.۹ میلیون کودک و بزرگسال در  افغانستان در ماههای آینده به کمک غذایی نیاز داشته باشند، اما بودجۀ فعلی تنها برای پشتیبانی از ۳.۲ میلیون نفر کافی است و  معطوف‌شدن توجه جهان به اوکراین، امیدها را برای رسیدگی به موقع به بحران گرسنگی در افغانستان کاهش داده است.

سازمان ملل: بحران غذا در افغانستان به مرز فاجعه رسیده است

سایه سنگین فقر و گرسنگی بر افغانستان

 

کلیدواژه