ثور 24, 1401 12:24 Asia/Kabul
  • لاوروف: تنها راه ثبات افغانستان گفتگوهای سیاسی است
    لاوروف: تنها راه ثبات افغانستان گفتگوهای سیاسی است

وزیر خارجه روسیه، تنها راه رسیدن به ثبات و امنیت پایدار در افغانستان را مشارکت ملی و مذاکره با مقامات دولت قبل دانست و گفت باید دولتی با مشارکت قومی، مذهبی و سیاسی در این کشور ایجاد شود.

به گزارش رادیو دری، سرگئی لاوروف در نشست خبری در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان  با اشاره به رویدادهای اخیر در پنجشیر، طالبان را به گفتگوی ملی فراخواند و گفت:  تنها از این طریق افغانستان می تواند به ثبات و امنیت پایدار دست یابد.

وزیر خارجه‌ روسیه اضافه کرد: طالبان ادعا می‌کنند که به ازبک‌ها، تاجیک‌ها، هزاره‌ها و دیگران در دولت سهم داده‌اند، اما در واقع کسانی‌که طالبان به آن‌ها اشاره می‌کنند، از وابستگان این گروه هستند و مشارکت سیاسی وجود ندارد و تمام‌ نمایندگانی که در اداره‌ حکومت فعلی افغانستان مشارکت دارند، از نظر سیاسی طالب اند.»

لاوروف همچنین با اشاره به اوضاع نابسامان اقتصادی در افغانستان افزود: بار اصلی هزینه بازسازی افغانستان بر دوش امریکایی‌ها و متحدانشان است که 20 سال است کاری جز حفظ حضور نظامی خود در این منطقه انجام نداده‌اند.

وی تاکید کرد:  اکنون جامعه‌ جهانی باید به بسیج بشردوستانه و سایر کمک‌ها برای افغانستان و مردم این‌کشور توجه بیشتری داشته باشد.

جبهه ضد طالبان: طالبان از غیرنظامیان پنجشیر انتقام می گیرد

این روزها در پنجشیر، بغلان و تخار چه می گذرد؟

کلیدواژه