ثور 24, 1401 19:22 Asia/Kabul
  • واکنش طالبان به بیانیه گروه هفت: به تامین حقوق زنان متعهد هستیم
    واکنش طالبان به بیانیه گروه هفت: به تامین حقوق زنان متعهد هستیم

انعام‌الله سمنگانی؛ معاون سخنگوی طالبان پس از انتقاد و مخالفت شدید سران هفت کشور صنعتی جهان با حکم حجاب اجباری برای زنان در افغانستان، آن را مداخله در امور داخلی کشور خواند و از تعهد دولت به رعایت حقوق زنان سخن گفت.

به گزارش رادیو ددری، انعام الله سمنگانی؛ معاون سخنگوی حکومت طالبان، در واکنش به نگرانی های هفت کشور صنعتی جهان درباره حکم حجاب اجباری زنان، گفته است که نگرانی کشورهای بزرگ جهان بی‌جا است.

به گفته سمنگانی «امارت اسلامی» به تمام حقوق مشروع شهروندان به خصوص زنان در چوکات شریعت اسلامی متعهد است و زمینه درس و کار را برای آنان فراهم می کند.

وی اظهار امیدواری کرده که کشورهای جهان به جای پرداختن به نگرانی در امور داخلی افغانستان، به مسایل واقعی کشور که تحریم‌ها، مسدود کردن دارایی ها و زورگویی ها می باشد رسیدگی کنند و همچنین کوشش کنند که از راه گفت وگو و تعامل با دولت و مردم افغانستان رابطه خوب داشته باشند.

روز گذشته هفت کشور صنعتی جهان مخالفت خود را با حکم حجاب اجباری زنان در افغانستان اعلام کردند.

وزیران خارجه گروه هفت یا هفت کشور صنعتی جهان، در روزهای گذشته در یک اعلامیه مخالفت شدید خود را با فرمان دولت اسلامی طالبان در باره اجباری شدن حجاب در افغانستان ابراز و تأکید کردند که طالبان با این اقدامات، خود را در سطح بین المللی بیشتر منزوی می‌کنند.

در اعلامیه وزیران خارجۀ هفت کشور صنعتی دنیا از طالبان خواسته شده است که فوراً اقداماتی را در زمینۀ برداشتن محدودیت‌ها بر زنان و دختران، احترام به حقوق بشری آنها و برآورده ساختن انتظارات مردم افغانستان و جهان انجام دهند.

گروه هفت: طالبان محدودیت‌ها علیه زنان و دختران را لغو کند

کلیدواژه