ثور 25, 1401 11:00 Asia/Kabul
  • اعتصاب سراسری صرافان در افغانستان/توانایی شرایط جدید بانک مرکزی طالبان را نداریم
    اعتصاب سراسری صرافان در افغانستان/توانایی شرایط جدید بانک مرکزی طالبان را نداریم

صرافان در کابل و ولایت‌های افغانستان در اعتراض به شرایط بانک مرکزی طالبان برای اخذ مجوز صرافی‌ها و شرکت‌های خدمات پولی، اعتصاب کردند.

به گزارش رادیو دری، شورای صرافان در قطعنامه‌ای گفته است که در چنین شرایط «حساس» براساس طرح جدید گرفتن جواز از توان صرافان دور بوده است.

شورای سراسری صرافان شرایط جدید را قانون «ترجمه‌شده» غرب خوانده و گفته است که این شرایط برای صرافان قابل قبول نیست.

صرافان گفته‌اند که «مشکل» شان را با کمیسیون اقتصادی طالبان در میان گذاشته‌اند و تا رفع آن دکان‌هایشان را مسدود می‌کنند.

در قطعنامه‌ شورای صرافان تصریح شده است که اعتصاب آنان به معنای مخالفت با طالبان نیست و این نهایت «مجبوری و عاجزی» صرافان است. این شورا ابراز امیدواری کرده‌ است که چالش جواز صرافی‌ها در مشوره با صرافان حل شود.

صرافان چندی پیش هم در برابر شرایط تازه‌ی بانک مرکزی اعتراض کرده بودند.

بانک مرکزی طالبان شرایط نه ماده‌ای را برای اخذ جواز شرکت‌های خدمات پولی و صرافی وضع کرده است.

طبق این شرایط، در شهرهای بزرگ از جمله کابل، هرات، قندهار و بلخ، فرد متقاضی جواز حداقل ۵۰ میلیون افغانی منابع مالی داشته باشد.

طبق مکتوب بانک مرکزی طالبان که عنوانی اتحادیه‌ صرافان و فراهم‌کنندگان خدمات پولی صادر شده است، منابع مالی لازم برای ایجاد شرکت صرافی و خدمات پولی در سایر ولایت‌ها تا ۱۰ میلیون افغانی تعیین شده است.

براساس شرایط جدید، فراهم‌کنندگان خدمات پولی و صرافی باید پنج میلیون افغانی تضمین در بانک مرکزی داشته باشند و این مقدار هنگام فسخ جواز قابل بازپرداخت است.

بانک مرکزی طی مراحل و تمدید جواز شرکت‌های خدمات پولی و صرافی را ۲۰۰ هزار افغانی تعیین کرده است. به‌گفته‌ این بانک، جواز این شرکت‌ها هر سه سال یک بار تمدید می‌شود.

بیانیه انجمن صرافان افغانستان برای اعتصاب سراسری

کلیدواژه