ثور 27, 1401 07:49 Asia/Kabul

سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله طالبان، می‌گوید که به امریکا به‌عنوان دشمن نگاه نمی‌کند.

با وجود گذشت نه ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه هنوز از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده است.

سیاست های سختگیرانه طالبان بویژه درخصوص تحصیل و کار دختران و زنان از عوامل اصلی به رسمیت شناخته نشدن این گروه از سوی کشورهای مختلف است. 

به گزارش رادیو دری، "سراج الدین حقانی" سرپرست وزارت داخله طالبان در گفت و گو با خبرنگار شبکه سی ان ان افزود: طالبان تلاش می‌کند تا در جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شود و تحریم‌های اعمال شده علیه این گروه برداشته شود.

 حقانی در این گفت و گو تاکید کرد که در حال حاضر به عنوان دشمن به امریکا نگاه نمی کنیم و می خواهیم که در آینده بر اساس قوانین و اصولی که در سایر نقاط جهان وجود دارد با امریکا و جامعه جهانی روابط خوب داشته باشیم.

حقانی افزود پس از تسلط طالبان بر کابل، روابط طالبان و امریکا تغییر کرده و اینک این گروه در تلاش داشتن روابط دیپلماتیک با امریکا است.

این در حالی است که پلیس فدرال امریکا (اف بی آی) برای دستگیری یا از بین بردن  حقانی ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

 وی همچنین با تاکید بر اینکه«هیچ کس مخالف تحصیل زنان نیست.» گفت: «مکانیسمی برای آموزش دختران در نظر گرفته شده» که با پوشش در مدارس مرتبط است و  آموزش باید بر اساس «فرهنگ» افغانی و «قوانین و اصول اسلامی» باشد.

«سراج الدین حقانی» افزود: طالبان واقعا خواهان آن است که مردم افغانستان، این گروه را به عنوان حکومت جدید افغانستان جدی بگیرند.

این درحالی است که سراج الدین حقانی در فهرست افراد تحت تعقیب آمریکا قرار دارد.

وزارت معارف طالبان: مکاتب دخترانه به زودی بازگشایی می شود

کلیدواژه