ثور 28, 1401 13:49 Asia/Kabul
  • پنتاگون: طالبان محدودیت های القاعده را کاهش می دهد
    پنتاگون: طالبان محدودیت های القاعده را کاهش می دهد

وزارت دفاع امریکا مدعی شد: خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، به تقویت القاعده و تروریسم در این کشور کمک کرده است.

به گزارش رادیو دری، در این گزارش که روز سه‌شنبه  ۲۷ ثور منتشر شده آمده است که فرماندهی مرکزی امریکا پیش‌بینی می‌کند که طالبان «احتمالاً در  یکی دو سال آینده محدودیت‌های خود را بر القاعده کاهش خواهند داد.»

براساس این گزارش، این امر به القاعده امکان می‌دهد تا آزادی حرکت و توانایی آموزش و مسافرت بیشتری داشته باشد و خود را برای انجام عملیات در بیرون از افغانستان آماده کند.

این گزارش می افزاید: طالبان در برخورد با القاعده نسبت به داعش که حدود دو هزار عضو در افغانستان دارد و مهم‌ترین تهدید محسوب می‌شود، کمتر جدی بوده است.

بازرس کل این وزارت‌خانه، کارایی اطلاعاتی امریکا در افغانستان را زیرسوال برده و تصریح کرده است: جمع‌آوری اطلاعات از طریق هوا در شرایطی که باید مسافت‌های طولانی طی شود تا به فضای هوایی افغانستان برسد، از نظر لجستیکی چالش‌زا است.

در گزارش آمده است: «این محدودیت با از دست دادن اطلاعات انسانی در زمین، ظرفیت وزارت دفاع  را برای ردیابی اهداف تروریستی در افغانستان به میزان قابل توجهی کاهش داده است.»

پیش از این آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا نیز هشدار داده بود که القاعده در یک سال پس از تسلط طالبان، می‌تواند امریکا را تهدید کند.

طرح مساله ارتباط طالبان با القاعده و داعش برای توجیه مصادر ه دارایی های افغانستان از سوی امریکا است

ژنرال مکنزی: سران طالبان درباره القاعده با هم اختلاف دارند

کلیدواژه