ثور 29, 1401 17:06 Asia/Kabul

دولت طالبان در واکنش به نشست رهبران گروههای مخالف خود در پایتخت ترکیه تاکید کرد: حکومت، سیاست مشخصی برای بازگشت چهره‌های سیاسی به افغانستان دارد، اما آشوب‌گران و اخلال‌گران امنیت سرکوب خواهند شد.

به گزارش رادیو دری؛ در پی نشست شماری از رهبران  و چهره‌های سیاسی نظامی  پیشین  افغان در آنکارا و تاکید آنان بر ایجاد یک جبهه سیاسی – نظامی علیه حکومت طالبان، مقام‌های دولت طالبان بر طرح مطالبات از طریق  گفتگو و مذاکره تاکید کرده اند.

انعام الله سمنگانی سخنگوی طالبان در این باره به رسانه ها گفته است که چهره‌های سیاسی افغان باید مشکلات و خواسته‌های خود را به جای تفنگ از طریق گفتگو‌ مطرح کنند.

او اضافه کرد: «امارت اسلامی سیاست واضحی برای بازگشت چهره‌های سیاسی به وطن دارد و از آنان می‌خواهد بدون هراس به کشور بازگردند و  کنار مردم زندگی کنند.»

سمنگانی به  آغاز فعالیت «کمیسیون ویژه تماس» در آینده نزدیک به منظور بازگرداندن رهبران سیاسی افغان اشاره کرد و در عین حال هشدار داد: «حلقه شومی که سعی در برهم زدن امنیت مرکز و ولایت‌ها داشته باشد، به هیچ وجه پیروز نمی شود و از سوی نیروهای دفاعی کشور سرکوب خواهد شد.»

 

معین وزارت اقتصاد طالبان:  مردم به چهره های سیاسی سابق افغانستان نگاه مثبتی ندارند

 از سوی دیگر عبداللطیف نظری معین وزارت اقتصاد دولت سرپرست طالبان نیزمدعی شده است که مردم افغانستان به چهره‌های سیاسی گذشته که عمدتا کاخ نشین و به دنبال منافع شخصی و خانوادگی خود بودند، نگاه مثبتی ندارند.

او در توییترش نوشته است که مردم از جنگ و نزاع خسته اند و به همین خاطر اگر عده‌ای بخواهند مردم را علیه نظام تحریک کنند، یک خطای محاسباتی است.

 

کارشناس سیاسی افغان: با مهره های سوخته نمی شود با طالبان جنگید

 خداداد فقیهی از  آگاهان امور سیاسی افغانستان نیز به رسانه ها گفته است که چهره های سیاسی افغانستان بیشتر به مهره های سوخته می‌مانند و با این مهره های سوخته نمی شود با طالبان جنگید .

فقیهی افزود:  نشست رهبران سیاسی افغان در ترکیه، نه امیدوارکننده است و نه رویکردی مثبت برای تحول در کشور در آن دیده می‌شود.

گروهی از چهره های سیاسی افغانستان سه‌شنبه‌‌ شب در پایتخت ترکیه گردهم آمدند و در مورد چگونگی مبارزه علیه طالبان گفتگو و تصمیم گیری کردند.

مهم‌ترین تصمیم این نشست ایجاد "شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان" بود.

نشست طالبان برای بازگرداندن شخصیت های سیاسی افغان به کشور

نشست رهبران گروههای ضد طالبان در آنکارا

مجاهد: بازگرداندن مقامات سابق افغان به حکومت، غیرممکن است

کلیدواژه