ثور 31, 1401 12:32 Asia/Kabul
  • کرزی: آمریکا در بروز وضعیت کنونی افغانستان مقصر است
    کرزی: آمریکا در بروز وضعیت کنونی افغانستان مقصر است

رئیس جمهوری اسبق افغانستان، اقدامات نظامیان آمریکایی، رویکرد واشنگتن در روند صلح و نادیده گرفتن مساله پاکستان را از عوامل ایجاد وضعیت کنونی برای افغانستان برشمرد.

به گزارش رادیو دری، «حامد کرزی» رئیس جمهوری اسبق افغانستان آمریکا را در ایجاد وضعیت کنونی این کشور مقصر دانست و در عین حال اظهار کرد که فرار «اشرف غنی» از انتقال معقول و تقسیم قدرت جلوگیری کرد.

کرزی افزود: تصمیمات، اظهارات، بیانیه‌ها، روند صلح در قطر، شیوه عملیات ارتش آمریکا در افغانستان و نادیده گرفتن آنچه از پاکستان به افغانستان می‌آمد  به آنچه امروز داریم منجر شد.

وی با تاکید بر مخالفت خود و مردم افغانستان با آمریکا تصریح کرد: اساس مشکل من با آمریکا،همان مشکل مردم افغانستان با حضور آمریکا در کشور این بود: رفتن به خانه مردم، بمباران روستاهای ما و نادیده گرفتن آنچه از مرز پاکستان وارد افغانستان می‌شد.

رئیس جمهوری اسبق افغانستان درباره فرار «اشرف غنی» از این کشور نیز گفت: کاش آن روز نرفته بود، و در کشور می‌ماند؛ ما برنامه داشتیم تا هیاتی را برای انتقال معقول قدرت یا تقسیم قدرت به قطر بفرستیم که منجر به یک توافق می‌شد.

کرزی افزود:  قرار بود با طالبان بر سر چیزی توافق شود که برای مردم افغانستان مشروع و قابل پذیرش باشد و به طور بین‌المللی نیز به رسمیت شناخته شود.

انتقاد « حامد کرزی » از آمریکا به خاطر ارتکاب جنایت در افغانستان

تاکید « حامد کرزی » بر تفاهم ملی برای ثبات در افغانستان

 

کلیدواژه