ثور 31, 1401 16:21 Asia/Kabul
  • افزایش قیمت کالاهای ایرانی در بازار افغانستان
    افزایش قیمت کالاهای ایرانی در بازار افغانستان

فروشندگان موادغذایی در افغانستان می‌‌گویند افزایش قیمت موادغذایی در کشور ایران تاثیر مستقیمی بر بازارهای این کشور گذاشته و کالاهایی که از ایران وارد می‌شوند در بازار هرات و شهرهای دیگر با دو برابر قیمت فروخته می‌شود.

به گزارش رادیو دری، پس از افزایش قیمت کالاهای یارانه‌ای در ایران، فروشندگان مواد غذایی در افغانستان می‌گویند که قیمت مواد غذایی وارداتی از ایران 2 برابر افزایش یافته است.

«محمدرفیع» از فروشندگان مواد غذایی در بازار هرات در این باره گفت: از چند روز پیش تاکنون بیشتر کالاهایی که از ایران وارد هرات می‌شد افزایش ناگهانی پیدا کرد و در حال حاضر مواد غذایی و مواد شوینده در بازار هرات با دو برابر قیمت نسبت به گذشته فروخته می‌شود که سبب کاهش مشتریان شده است.

«سید مهدی» نیز که سال‌ها در بازار هرات کالاهای مرغوب ایرانی را می‌فروشد، درباره تاثیر افزایش قیمت‌ها گفت که در گذشته بیشتر خانواده‌ها از کالاهای ایرانی استفاده می‌کردند اما پس از افزایش قیمت این کالاها تنها 30 درصد از شهروندان از او خرید می‌کنند و بیشتر مشتریان کالاهای افغانی را با قیمت پایین می‌خرند.

«توریالی غوثی» از تجار هرات نیز در این باره گفت: افزایش قیمت کالاهای مختلف در ایران به دلیل اینکه افغانستان بیشترین واردات را از این کشور دارد تاثیر مستقیمی بر بازار هرات داشته است.

وی همچنین پیشنهاد داد تا بازرگانان و هیات حاکمه افغانستان از این فرصت استفاده کنند تا کالاهای داخلی را وارد بازار کرده و با قیمتی مناسب به مردم ارائه کنند.

«حمید الله خادم» رئیس اتاق معادن و صنایع هرات گفت: اگر قیمت کالاهای وارداتی در بازار افزایش یافته و مواد خام برای تولید به شدت گران شده است، باید این فرصت خوب را غنیمت بشماریم و دولت در کنار بخش خصوصی تلاش کند تا با استفاده از منابع داخلی و نیروی کار جوان اقدام به تولید کند و افغانستان را به سمت خودکفایی در تمام عرصه‌ها بکشاند.

نوسان بی‌سابقه بازار ارز و مواد غذایی در افغانستان

کلیدواژه