جوزا 01, 1401 07:27 Asia/Kabul
  • مجریان زن شبکه‌های تلویزیونی افغانستان از دستور طالبان سرپیچی کردند
    مجریان زن شبکه‌های تلویزیونی افغانستان از دستور طالبان سرپیچی کردند

زنان مجری شبکه‌های تلویزیونی افغانستان روز شنبه با سرپیچی از فرمان طالبان مبنی بر لزوم پوشاندن چهره‌هایشان با صورت باز در برابر دوربین ظاهر شدند

طالبان چندی پیش از مجریان زن شبکه های تلویزیونی افغانستان خواسته بودند برای اجرای برنامه چهره خود را بپوشانند. طالبان هشدار داده بودند درصورت رعایت نشدن این دستور از سوی مجریان زن تلویزیون، از فعالیت آنها جلوگیری خواهد شد.

به گزارش رادیو دری، مجریان زن شبکه های تلویزیونی افغانستان روز شنبه بدون پوشاندن صورت خود برنامه اجرا کردند و به این ترتیب دستور طالبان برای پوشاندن صورت خود را به چالش کشیدند و تسلیم برداشت سختگیرانه این گروه از اسلام نشدند.
طالبان از زمان بازگشت دوباره خود به قدرت در سال گذشته، محدودیت های شدیدی را برای جامعه مدنی اعمال کرده که بخش عمده آن محدود کردن حقوق زنان است.

در اوایل ماه جاری رهبر طالبان دستوری صادر کرد که براساس آن زنان باید در ملاء عام خود را به طور کامل با برقع بپوشانند. پیش از این تنها داشتن یک روسری برای پوشاندن موی زنان کافی بود.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر افغانستان به مجریان زن تلویزیون دستور داده بود تا روز شنبه این دستور را اجرایی کنند، اما خبرنگاران زن طلوع نیوز، شمشاد تی وی و وان تی وی همگی بدون پوشاندن چهره خود به صورت زنده روی آنتن رفتند.
عابد احساس مسئول اخبار تلویزیون شمشاد می گوید همکاران خانم ما نگرانند که اگر صورت خود را بپوشانند به آنها بگوییم دست از کار بکشند. به همین دلیل است که آنها تاکنون به این دستور عمل نکرده اند.

محمد صادق عاکف مهاجر سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در مورد زیر پا گذاشتن دستور طالبان از سوی این زنان هشدار داده است. وی تاکید کرد اگر آنها این دستور را رعایت نکنند ما با مسئولان گفتگو خواهیم کرد.

مهاجر تاکید کرد هرشخصی که تحت یک نظام و حکومت خاص زندگی می کند باید از قوانین و مقررات آن نظام تبعیت کند و از همین رو این زنان باید دستور را اجرا کنند.
طالبان دستور داده است زنان شاغل در دولت در صورت عدم رعایت قوانین پوششی اخراج شوند.
کارمندان مرد هم در صورتی که همسران و دخترانشان چنین دستوری را اجرایی نکنند اخراج خواهند شد.

فرمان رهبر طالبان در مورد حجاب زنان و واکنش ها به آن

کرزی: زنان مجری تلویزیون، دستور طالبان را برای پوشش صورت اجرا نکنند

واکنش طالبان به اظهارات کرزی در مورد حجاب زنان در افغانستان

کلیدواژه