جوزا 01, 1401 13:13 Asia/Kabul
  • کاخ سفید به گزارش سیگار در مورد افغانستان واکنش نشان داد
    کاخ سفید به گزارش سیگار در مورد افغانستان واکنش نشان داد

سخنگوی کاخ سفید نسبت به گزارش سیگار در مورد افغانستان گفت: خروج قوای آمریکا از افغانستان امنیت ملی آمریکا را بهبود بخشید.

به گزارش رادیو دری، کاخ سفید روز گذشته (شنبه،31 ثور) در اعلامیه‌ای گفته است که جو بایدن، ریاست‌ جمهوری امریکا با درنظرداشت منافع بهینه امریکایی‌ها، همه نیروهای خود را از افغانستان بیرون کرد تا روی تهدید نوظهور تمرکز صورت بگیرد.

یکی از مقامات کاخ سفید در این خصوص گفته است که رئیس‌جمهور بایدن پس از رسیدن به کاخ سفید، در موضوع افغانستان با دوگزینه دشوار مواجه بود:‌ تشدید جنگ افغانستان و پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ امریکا در تاریخ این کشور.

به گفته این سخنگوی کاخ سفید،‌ گزینه نخست زندگی بیشتر نیروهای امریکایی را در افغانستان تهدید می‌کرد. بنابراین بایدن تصمیم دشواری را گرفت تا طولانی‌ترین جنگ ایالات متحده پس از دو دهه که دو تریلیون هزینه برداشته است، خاتمه دهد و نیروهای ایالات متحده روی تهدیدهای نوظهور تمرکز کنند.

این سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت که اگر رئیس‌جمهور بایدن جنگ قوای امریکایی را در افغانستان خاتمه نمی‌داد "حملات علیه نیروهای ما از سر گرفته می‌شد و زندگی سربازان امریکایی با خطر مواجه می‌شد. آوردن قوای ایالات متحده [از افغانستان] امنیت ملی ایالات متحده را بهبود بخشید و ما را قادر کرد تا انرژی و منابع خود را برای رسیدگی به مشکلات که در آینده متصور است، تغییر جهت بدهیم."

این مقام کاخ سفید همچنین گفت:‌ "ما توافق صلحی به میراث گرفتیم که در آن طالبان قدرت بیشتر به دست آوردند و متحدین افغان ما را در حکومت ملی تضعیف کرد." این سخنگوی قصر سفید افزوده است که براساس توافق با گروه طالبان،‌ حکومت پیشین ایالات متحده تعهد کرده بود تا قوای خود را از بدون هیچ برنامه واضح دیگری از افغانستان بیرون کند.

این در حالی است که اداره نظارت امریکا بر امور بازسازی افغانستان یا "سیگار" با نشر گزارش تازه‌ای گفته است که تصامیم دونالد ترمپ و جوبایدن رؤسای‌جمهور پیشین و کنونی امریکا مبنی بر خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، بزرگترین عامل سقوط نظام و فروپاشی قوای مسلح افغانستان بوده است.

بررسی علل فروپاشی ارتش افغانستان از طرف یک اداره آمریکایی

کلیدواژه