جوزا 01, 1401 14:43 Asia/Kabul
  • تحولات افغانستان؛ محور دیدار امیرخان متقی با نمایندگان آمریکا
    تحولات افغانستان؛ محور دیدار امیرخان متقی با نمایندگان آمریکا

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان با توماس وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و رینا امیری، نماینده ویژه آمریکا در امور زنان و حقوق بشر افغانستان در قطر دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش رادیو دری، امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت خارجه افغانستان در این دیدار درباره مبارزه با داعش، باز شدن مکاتب دخترانه، فرمان حجاب و تشکیل حکومت فراگیر گفت وگو کرد.

 در این تماس سه جانبه، توماس وست از پیشرفت‌ مذاکرات امریکا در بخش اقتصادی و همکاری با سکتور مالی افغانستان به‌ویژه سیستم بانکی و همچنین دستاوردها در مسایل سیاسی و بشردوستانه یاد کرد.

امیرخان متقی؛ سرپرست وزارت خارجه هم پیشرفت‌های صورت گرفته در بخش همکاری مالی افغانستان با ایالات متحده را خوب توصیف کرده و افزوده‌است که طی بیشتر از ۹ ماه پیشرفت های خوبی در افغانستان صورت گرفته است، امنیت سرتاسری تامین شده، داعش شکست خورده و بعد از این به هیچکس اجازه نمی دهند که از افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده کند.

متقی در این گفت وگو تصریح کرده که حکومت جدید، ارزش پول افغانی در برابر ارزهای خارجی را ثابت نگه داشته و توانسته که بدون تبعیض به ۵۰۰ هزار کارمند سابق و ده ها هزار کارمند جدید حقوق پرداخت کند.

رینا امیری نیز در این گفت وگو از حکومت سرپرست طالبان خواسته است که بر بهبود وضعیت حقوق بشری زنان تمرکز بیشتر کند.

امیرخان متقی نیز برای بهبود حقوق بشری به ویژه آموزش و تعلیم زنان وعده سپرد که با رعایت قوانین شرعی زمینه های فعالیت زنان در عرصه های تعلیم، صحت و پاسپورت را فراهم می کنند.

این گفته ها در حالی ابراز می شود که امریکا هنوز به اقدامات عملی حکومت افغانستان در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی بی باور است و تاکید می کند که این کشور مطابق عملکرد طالبان اقدام خواهد کرد.

تحولات افغانستان؛ محور دیدار امیرخان متقی با نماینده خاص اتحادیه اروپا

کلیدواژه