جوزا 03, 1401 08:33 Asia/Kabul

«سهیل شاهین» رئیس دفتر سیاسی طالبان و سخنگوی رسمی این گروه گفت: هند باید بر اساس منافع ملی و متقابل با دولت طالبان در کابل روابط برقرار و پیوندها با دولت سابق اشرف غنی را قطع کند.

به گزارش زهرا سلطانی خبرنگار رادیو دری ، «سهیل شاهین» گفت: هند باید به دنبال ایجاد روابط عمیق تر با مردم افغانستان باشد و  سفارت خود را در کابل بازگشایی کند. او همچنین افزود دولت موقت طالبان به تامین امنیت کامل دیپلمات های هندی متعهد است.

وی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد هند باید بر اساس منافع ملی و متقابل با دولت طالبان در کابل روابط برقرار کند و همه پیوندها را با دولت سابق اشرف غنی قطع کند.

سهیل شاهین همچنین بر تعهد طالبان به جامعه بین‌المللی بر اساس توافقنامه دوحه تاکید کرد و گفت: «هیچ کس از خاک افغانستان سوء استفاده نمی کند. این موضوع در راستای منافع ملی و  تعهد ما بر اساس توافقنامه دوحه است. 

سخنگوی طالبان ،افزود: «ما هرگز دستور کار خارجی را  مبنای کار خود قرار نمی دهیم و  از ابتدا دستور کار ما این بود که کشورمان را آزاد کنیم و حکومتی را با حمایت مردم افغانستان ایجاد کنیم.

سخنگوی طالبان همچنین تاکید کرد: "ما خواستار تبدیل  افغانستان به مرکز تجارت در منطقه هستیم و  به دنبال ایجاد محیطی هستیم  که همه کشورها بتوانند تجارت و روابط خوب با یکدیگر داشته باشند.»

سهیل شاهین در خصوص بازگشایی مدارس دخترانه گفت: «من اهمیت آموزش را می دانم و گفته ام که تحصیل حق دختران و پسران است و دولت ما هم همین را می گوید. تنها مسئله ایجاد محیط مساعد و رعایت حجاب است. زیرا ما جامعه اسلامی هستیم و ۲۰ سال برای آزادی خود جنگیدیم، مردم افغانستان از ما این انتظار را دارند و ما چنین قولی داده‌ایم و باید به آن عمل کنیم. طالبان مخالف آموزش و تحصیل نیست فقط می خواهیم فضای مساعدی برای تحصیل دختران فراهم کنیم.» 

هند سفارت خود را در کابل در اوت ۲۰۲۱/اسد 1400 پس از تسلط دوباره طالبان بر کابل تعطیل کرد. پیش از آن، هند کنسولگری های خود را در مزارشریف، قندهار، هرات و جلال آباد نیز تعطیل کرده بود.

هند بازگشایی سفارتش در کابل را پیگیری می کند

کلیدواژه