جوزا 04, 1401 12:22 Asia/Kabul
  • نگرانی سازمان ملل از وضع محدودیت‌ها برای زنان در افغانستان
    نگرانی سازمان ملل از وضع محدودیت‌ها برای زنان در افغانستان

شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه‌ای ضمن ابراز نگرانی از وضع محدودیت بر زنان در افغانستان، خواستار لغو این اقدامات از سوی طالبان شد.

به گزارش رادیو دری، اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز گذشته (سه شنبه) در قطعنامه‌ای مشترک خواستار عقب‌نشینی طالبان از وضع محدود‌یت بر حقوق زنان در افغانستان شده‌اند.

شورای امنیت نگرانی عمیق‌ خود را در رابطه با نقض حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان و دختران در افغانستان از سوی طالبان، ابراز کرده‌ و خواستار بازگشایی مدارس دخترانه شده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل درباره سیاست جدید حجاب در اماکن عمومی و رسانه‌های همگانی را نگران‌کننده عنوان کرده و آن را در تضاد با انتظارات جامعه ‌‌جهانی و تعهدات طالبان به مردم افغانستان دانسته‌اند.

در بخشی از این اعلامیه نسبت به انحلال چندین «نهاد مهم ملی» توسط طالبان نیز ابراز نگرانی شده است. طالبان اخیراً چندین نهاد از جمله دبیرخانه‌های شورای ملی و کمیسیون مستقل حقوق بشر را منحل کرده‌اند.

اعضای شورای امنیت اوضاع افغانستان را «ناآرام» توصیف کرده و نسبت به افزایش حملات تروریستی علیه غیرنظامیان، اقلیت‌های مذهبی و زیرساخت‌های این کشور، ابراز نگرانی کرده‌اند.

این شورا بر ارائه مؤثر کمک‌های بشردوستانه تاکید کرده و گفته است که ارائه این خدمات زمانی ممکن است که به کارمندان نهادهای بین المللی از جمله زنان اجازه کار داده شود.

شورای امنیت سازمان ملل از نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان نیز خواسته است که تعامل با تمام طرف‌های سیاسی افغانستان را ادامه دهد.

شورای امنیت در مورد وضعیت زنان افغانستان تشکیل جلسه داد

کلیدواژه