جوزا 06, 1401 11:31 Asia/Kabul
  • بررسی وضعیت افغانستان محور چهارمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای
    بررسی وضعیت افغانستان محور چهارمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای

صبح امروز جمعه ششم خرداد/جوزا چهارمین نشست گفتگوی امنیت منطقه ای با حضور کشورهای ایران، روسیه، هند، چین، ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان به میزبانی کشور تاجیکستان در شهر دوشنبه پایتخت این کشور آغاز به کار کرد.

به گزارش رادیو دری، در نشست افتتاحیه نصرالله محمودزاده، دبیر شورای امنیت ملی تاجیکستان ضمن خیر مقدم به مقامات عالی شرکت کننده در نشست گفت: شرایط سیاسی، اجتماعی، امنیتی و اقتصادی در افغانستان در وضعیت بسیار نامناسبی است و توسعه تروریسم، افراط گرایی و قاچاق موادمخدر به عنوان تهدید عمومی موجب نگرانی شدید همسایگان این کشور و سایر کشورهای منطقه شده است.

وی با تاکید بر مسئولیت مشترک همه کشورهای منطقه برای کمک به ایجاد دولت فراگیر با حضور نمایندگان اقوام و مذاهب و گروههای سیاسی مختلف در افعانستان افزود: ایجاد کمربند امنیتی در اطراف این کشور و تلاش بین المللی برای ارایه کمکهای بشر دوستانه به مردم افغانستان یکی از اولویتهای بسیار مهمی است که این نشست می تواند کمک شایان توجهی به تحقق ان کند.

در ادامه چهارمین نشست گفتگوی امنیت منطقه ای، مقامات عالی امنیت ملی کشورهای حاضر در نشست نقطه نظرات خود را در خصوص شرایط حاکم بر افغانستان و سازوکارهایی که باید برای برون رفت این کشور از وضعیت بی ثبات کنونی اتخاذ شود بیان کردند.

موضوعاتی چون ضرورت تشکیل دولت فراگیر، مسئولیت پذیری گروه طالبان به عنوان حاکم کنونی برای جلوگیری از فعالیت گروههای تروریستی و تهدید امنیت کشورهای همسایه افغانستان، مقابله با قاچاق موادمخدر و ارائه کمکهای فوری انسان دوستانه به مردم این کشور محورهای مورد تاکید از سوی کلیه شرکت کنندگان در نشست بود.

بخش دوم نشست گفتگوی امنیت منطقه ای، پشت درهای بسته و بدون حضور نمایندگان رسانه ها ادامه پیدا کرد.

در پایان این نشست بیانیه پایانی که مشتمل بر نظرات مشترک کشورهای حاضر در این اجلاس می باشد منتشر خواهد شد.

کنفرانس بین المللی با موضوع افغانستان در دوشنبه

تاکید دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

کلیدواژه