جوزا 06, 1401 12:48 Asia/Kabul
  • برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای در حال انتقال تروریست‌ها به افغانستان هستند
    برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای در حال انتقال تروریست‌ها به افغانستان هستند

دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی صبح امروز (جمعه) در چهارمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای در دوشنبه سخنرانی کرد.

به گزارش رادیو دری، دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در ابتدای این سخنرانی از رئیس جمهور و همتای تاجیکستانی خود بخاطر برگزاری چهارمین نشست گفتگوی امنیت منطقه ای تشکر و قدردانی کرد. 

وی در ادامه با تبیین شرایط منطقه به ویژه تحولات افغانستان در بیست سال گذشته و با اشاره به شکست و فرار افتضاح آمیز امریکا از افغانستان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان برقراری امنیت و صلح و ثبات در افغانستان بوده و آن را بستر مورد نیاز برای توسعه و رفاه مردم این کشور و نیز مردم منطقه می داند.

وی با اشاره به  اینکه ایران در طول سالهای متمادی میزبان نزدیک به پنج میلیون نفر از مردم شریف افغانستان بوده است؛ گفت: در غیاب کمک های موثر بین المللی و در شرایط تحریم های ظالمانه میزبانی از این تعداد مشکلات فراوانی را بر کشورما تحمیل کرده است.

علی شمخانی خاطر نشان کرد: جمعیت اتباع افغانستان که به ایران آمده اند از جمعیت ۱۱۰ کشور در دنیا بیش تر است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران افزود: مقصر اصلی در وقوع دو فاجعه شامل بروز جنگ بیست ساله در افغانستان و جنگ اوکراین سیاست های غلط و توسعه طلبانه امریکا است.

وی گفت: آمریکا نه تنها باید دارائی های مردم افغانستان را آزاد کند، بلکه باید خسارت های مادی که در افغانستان به بار آورده را جبران کند.

شمخانی در ادامه گفت: ایران، امنیت در منطقه را امری به هم پیوسته می داند و معتقد است، امنیت، صلح و ثبات در افغانستان برای  همه ی کشورهای منطقه ضروری و لازم است.

وی تصریح کرد: کشورهای منطقه باید با تمرکز بر عوامل امنیت آفرین، اقدامات بازدارنده مشترک برای جلوگیری ازشکل گیری هسته های ناامنی و بی ثباتی را در دستور کار قرار دهند.

شمخانی، تروریسم و افراطی گرایی را از عوامل مهم ناامنی در افغانستان ذکر کرد و گفت: متاسفانه شواهد و قرائن نگران کننده ای از حضور و دخالت برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه ای در انتقال و هدایت تروریست ها به افغانستان در دست داریم.

وی افزود: البته برای مقابله با این مشکل باید کشورها، به ویژه هیات حاکمه ی افغانستان پاسخگوی مسئولیت های خود باشند.

شمخانی گفت: احساس تبعیض و محرومیت از حقوق در ابعاد مختلف یکی از اصلی ترین زمینه هایی است که اجازه سوء استفاده را به گروه های تروریستی می دهد و بایستی بسترهای چنین بلایی را از بین برد.

دبیر شورای عالی امنیت ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امنیت و ثبات در افغانستان رابطه ی وثیقی با استقرار حاکمیت فراگیر دارد، تصریح کرد: اگر اقوام و گروه های این کشور خود را شریکی موثر در حاکمیت و اداره ی آن بدانند، حداقل بخشی از مشکلات این کشور التیام می یابد.

شمخانی با اشاره به تداوم دخالت های امریکا در افغانستان گفت: اگر بخواهیم زمینه دخالت آمریکا در افغانستان را محدود نماییم باید با همکاری یکدیگر برای حل مشکلات مردم این کشور به ویژه مشکلات اقتصادی راه حل های مناسب را اتخاذ کنیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، تلاش همگانی برای مقابله با تروریسم و کمک به ایجاد سازوکاری برای بازگشت مهاجران افغانستانی به کشورشان را از دیگر راه های کمک به ایجاد ثبات در این کشور ذکر کرد.

کنفرانس بین المللی با موضوع افغانستان در دوشنبه

تاکید دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

بررسی وضعیت افغانستان محور چهارمین نشست گفتگوی امنیت منطقه‌ای

کلیدواژه