جوزا 07, 1401 15:00 Asia/Kabul
  • سازمان همکاری اسلامی: طالبان در راستای تامین حقوق زنان گام‌های ملموس بردارد
    سازمان همکاری اسلامی: طالبان در راستای تامین حقوق زنان گام‌های ملموس بردارد

سازمان همکاری اسلامی با استقبال از تشکیل کمیته‌ای برای بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان از طالبان خواست تا در راستای تامین حقوق زنان گام‌های ملموس بردارد.

روز گذشته «انعام‌الله سمنگانی» معاون سخنگوی طالبان اعلام کرد، کمیسیون 8 نفره‌ای به رهبری «عبدالحکیم حقانی» رئیس دادگاه عالی هیات حاکمه افغانستان برای بازگشایی مدارس دخترانه ایجاد شده است.

سمنگانی بدون ارائه جزئیات بیشتر درباره این کمیته ابراز امیدواری کرد که مساله بازگشایی مدارس دخترانه بالاتر از کلاس ششم «در آینده نزدیک بطور اساسی حل شود».

به گزارش  رادیو دری، درپی این اعلام دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی در بیانیه‌ای از تصمیم طالبان برای ایجاد یک کمیته ویژه برای تسهیل بازگشایی مدارس دخترانه بالاتر از کلاس ششم استقبال کرد.

این بیانیه با اظهار اینکه ایجاد کمیته مذکور نشانه‌ای مثبت است، از طالبان خواست تا گام‌های ملموسی در جهت اعطای حق اساسی دختران افغان به آموزش مؤثر و سریع بردارد.

این درحالیست که«مولوی نورالله منیر» وزیر معارف طالبان پیش از این در دیدار با «ایوان ریدلی مریم» معاون انجمن مسلمانان اروپا و «قاسم رشید» مسئول یک بنیاد خیریه در انگلستان در کابل گفته بود که «امارت اسلامی» در چارچوب شریعت به تمام حقوق زنان افغانستان متعهد است.

وزیر معارف طالبان با صدور بیانیه‌ای تاکید کرده بود «امارت اسلامی در چارچوب شریعت به تمام حقوق زنان متعهد است و در این راستا نباید به تبلیغات رسانه‌های غربی توجه شود.»

ابراز نگرانی عفو بین الملل از وضعیت حقوق زنان در افغانستان

کلیدواژه