جوزا 07, 1401 18:02 Asia/Kabul
  • تحولات افغانستان؛ محور دیدار معاون سفیر ایران و حامد کرزی
    تحولات افغانستان؛ محور دیدار معاون سفیر ایران و حامد کرزی

معاون سفیر ایران در کابل در دیدار رئیس‌جمهور سابق افغانستان روابط دیرینه و حسنه میان دو کشور، تحولات جاری در افغانستان، منطقه و جهان را بررسی کرد.

به گزارش رادیو دری، «سید حسن مرتضوی» معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل  امروز (شنبه) با حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان دیدار و گفت و گو کرد.

سفارت ایران در کابل در توییتی درباره محتوای این دیدار نوشت: معاون سفیر ایران و رئیس جمهوری سابق افغانستان درباره روابط دیرینه و حسنه میان دو کشور، تحولات جاری در افغانستان، منطقه و جهان بحث و تبادل نظر کردند.

ایران همواره تاکید کرده که سیاست این کشور در افغانستان ایجاد ثبات و امنیت و تعامل مثبت با کشور همسایه خود است.

در این راستا، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در چهارمین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای در دوشنبه گفته بود که برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ در حال انتقال تروریست‌های تکفیری به افغانستان هستند.

شمخانی با اشاره به  اینکه ایران در طول سال‌های متمادی میزبان نزدیک به پنج میلیون نفر از مردم شریف افغانستان بوده است، گفت: «در غیاب کمک‌های موثر بین‌المللی و در شرایط تحریم‌های ظالمانه میزبانی از این تعداد مشکلات فراوانی را بر کشور ما تحمیل کرده است».

دبیر شورای عالی امنیت ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امنیت و ثبات در افغانستان رابطه قوی با استقرار حاکمیت فراگیر دارد، تصریح کرد: اگر اقوام و گروه‌های این کشور خود را شریکی موثر در حاکمیت و اداره آن بدانند، حداقل بخشی از مشکلات این کشور التیام می‌یابد.

تاکید « حامد کرزی » بر تفاهم ملی برای ثبات در افغانستان

کلیدواژه