جوزا 09, 1401 10:13 Asia/Kabul
  • دانش‌آموزان بلخی از رفتن به مدرسه می‌هراسند
    دانش‌آموزان بلخی از رفتن به مدرسه می‌هراسند

شمار دانش آموزان در ولایت بلخ به دلیل افزایش ناامنی ها رو به کاهش است.

به گزارش رادیو دری؛ در حالی که ولایت بلخ تنها ولایتی است که مکاتب آن به روی دانش آموزان دختر و پسر از پایه اول تا ۱۲ باز است، دانش آموزان و آموزگاران می گویند: به دلیل ناامنی ها شمار دانش آموزان مدارس ۵۰ درصد کاهش یافته است.

با این حال محمد نعیم بلخی رئیس معارف شهری ریاست معارف بلخ می گوید: امنیت مدارس منطقه تامین است و شایعات درباره تهدید امنیتی علیه مدارس، کار دشمنان است.

وی تاکید کرد که ما به مردم اطمینان می دهیم که هیچ مشکلی در تامین امنیت مدارس وجود ندارد.

در ۳۳ ولایت افغانستان امسال به دانش آموزان دختر بالاتر از پایه ششم اجازه رفتن به مدارس داده نشده، اما در بلخ تمامی دختران از صنف اول تا ۱۲ با رعایت حجاب اسلامی به مدرسه می روند و به آنان اجازه درس خواندن داده شده است.

با این حال، شماری از دانش آموزان مدارس دولتی به خبرنگاران گفته اند: انفجارهای اخیر در شهر مزار شریف مردم را نگران کرده و خانواده ها از ترس ناامنی و اینکه مبادا مکاتب هدف حمله قرار گیرد، اجازه نمی دهند فرزندان شان به مدرسه بروند.

لطیفه دانش آموز پایه دهم یکی از مدارس ناحیه هشتم شهر مزارشریف گفته است: در این اواخر از هر صنف روزانه حداقل ۱۰ تا ۱۵ دانش‌آموز از ترس انفجار به مکتب نمی آیند و از دروس عقب می مانند.

شماری از آموزگاران در مزار شریف نیز در تایید می کنند که بسیاری از خانواده ها از ترس ناامنی به فرزندان شان اجازه مکتب رفتن نمی دهند و حضور دانش آموزان دختر و پسر در همه سطوح، نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

در دو ماه اخیر مسجد "سه دکان" و خودروی بمب گذاری شده در مزار شریف هدف انفجار قرار گرفته که در نتیجه هر رویداد ده ها نفر شهید و زخمی شده اند. این کشتارها اغلب به طور هدفمند،  شیعیان را هدف قرار داده و مسوولیت بیشتر آنها را گروه تکفیری داعش بر عهده گرفته است.

ابراز خرسندی دانش آموزان دختر از باز بودن مکاتب در ولایت بلخ

افزایش شمار قربانیان انفجارهای مزارشریف/ داعش مسئولیت را پذیرفت

کلیدواژه